VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Výběrová řízení provázejí jen minimum nákupů krajských nemocnic

Střední Čechy – Nákupy krajských nemocnic zasluhují pozornost. Hodně pozornosti. Špitály pořizují léky a další materiál za spoustu peněz – vlastně jde o stovky milionů korun – a nezdá se, že by se tak dělo právě průhledně. 

13.12.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: archiv Deníku

Plyne to ze slov Jaroslavy Němcové (ANO), která už na nákupy středočeských oblastních nemocnic nedohlédne. Post radní pro zdravotnictví opouští a ve středu nastupuje do funkce ministryně práce a sociálních věcí. To, co prohlásila na posledním jednání krajských zastupitelů, jehož se účastnila v roli radní, ovšem bere dech: jen nákupy v objemu pěti procent se uskutečnily na základě výběrových řízení. Pouhá dvacetina! „Napříč nemocnicemi,“ upřesnila Němcová, že jde o běžnou praxi uplatňovanou vlastně všude. Kraj má své nemocnice v Kladně, Příbrami, Benešově, Kolíně a v Mladé Boleslavi.

Situace se prý lepší

Němcová ovšem působila jako krajská radní pro oblast zdravotnictví teprve od října; od zemětřesení ve středočeské koalici. Předtím měla na starost oblast sociálních věcí. S kritikou se tak nynější radní pro oblast investic a veřejných zakázek Josef Řihák (ČSSD) obrátil na jejího předchůdce Martina Kupku z ODS. Upozornil, že by ho opravdu zajímala analýza zadávání veřejných zakázek. Včetně informací o tom, jak probíhal průzkum trhu v rámci takzvaných poptávkových řízeních (což je situace, kdy není vypsáno otevřené výběrové řízení, do něhož se může přihlásit kdokoli, ale s žádostí o cenovou nabídku zadavatel sám osloví několik možných dodavatelů zboží nebo služeb).

Pět procent zmiňovaných Němcovou však Kupka vidí jako úspěch. „To se to za ten rok podařilo zlepšit proti době, kdy jste vládli vy,“ odpověděl Řihákovi. Odkázal tím na minulá volební období, kdy byli v čele kraje právě sociální demokraté, a na své roční působení ve funkci, během něhož usiloval o změnu.

Nemocnice mají zvěda

To, že spokojenost vedení kraje s počínáním manažerů nemocnic fungujících jako akciové společnosti nebyla valná, naznačují i slova hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové (ANO). K aktuálním změnám v představenstvech, kdy se počet jejich členů rozšířil ze tří na pět, uvedla, že nově se předsedou představenstva stává ředitel nemocnice, což má nejen přispět k operativnějšímu rozhodování, ale také jednoznačně nastavit ředitelskou odpovědnost za hospodaření. Členem představenstev všech pěti krajských nemocnic se také stal generální sekretář Asociace středočeských nemocnic, což je spolek, k jehož hlavním úkolům patří nejen vytvářet koncepce rozvoje zdravotní péče v kraji a reprezentovat při vyjednávání se zdravotními pojišťovnami větší středočeskou sílu, než mohou uplatnit nemocnice samostatně, ale především se snažit prostřednictvím společných nákupů snížit ceny.

Od působení generálního sekretáře v představenstvech si navíc hejtmanka slibuje, že se vedení kraje snáz dostane k informacím o dění v nemocnicích. Ty jsou akciovkami ve stoprocentním vlastnictví kraje a kraj také do některých z nich letos naposílal stamiliony na pokrytí ztráty – v pondělí si však Jermanová na tiskové konferenci po jednání radních postěžovala, že některé nemocnice nechtějí kraji předávat informace. Právě s odkazem na to, že jsou akciovými společnostmi. Generální sekretář nemocniční asociace Zbyněk Chotěborský dosazený do představenstev všech nemocnic tak má zastávat i funkci jakéhosi „agenta“. Zvěda, jehož prostřednictvím se informace mohou k představitelům kraje dostat snáz. 

Jedno řízení a na nic?

Zatím toho asociace zřejmě příliš nepředvedla. Výsledkem působení Chotěborského předchůdkyně, která v říjnu poslala rezignaci na svůj post, byla podle slov odcházející radní Němcové jediná soutěž na sdružený nákup pro nemocnice. „Za šest měsíců se podařilo vypsat jedno výběrové řízení na inkontinenční pomůcky, které bude s největší pravděpodobností zrušeno pro diskriminační podmínky,“ konstatovala Němcová.

Výběr šéfa asociace nemocnic hnul opozici žlučí
K handrkování kolem nákupů krajských nemocnic a jejich výběrových řízení se středočeští zastupitelé dostali vlastně neplánovaně. Na přetřes nejprve přišly otázky, jak byl vybírán nový generální sekretář Asociace středočeských nemocnic.

Protože je asociace spolkem, nejsou pro výběr kandidáta stanovena jasně daná pravidla (jako je tomu třeba v případě obsazování úřednických míst) – přesto se však opoziční zastupitel Martin Kupka (ODS) ohrazoval nejen proti novému generálnímu sekretáři, ale i proti způsobu, jakým do funkce nastoupil. A také proti tomu, jak krajský úřad informoval o tom, co a jak se odehrávalo. 

Kupka odmítl údaje obsažené v tiskové zprávě z 22. listopadu, která uvádí: „Řádné otevřené výběrové řízení na tuto funkci bylo vyhlášeno a zveřejněno na webových stránkách krajského úřadu 30. října 2017.“ Následně se podle tiskové zprávy 7. listopadu konala členská schůze Asociace středočeských nemocnic, kde všichni ředitelé krajských nemocnic jednohlasně schválili jediného přihlášeného kandidáta. Ten se pak 15. listopadu ujal funkce.

Od informatiků si Kupka nechal předložit elektronickou stopu, kterou by takové zveřejnění muselo zanechat – a nic. Odhalil, že prostřednictvím krajského webu se generální sekretář nehledal. To mu podle jeho slov následně potvrdil vedoucí oddělení styku s médii a veřejností krajského úřadu Marek Rejman.
„Odpověděl, že bylo zveřejněno ve spisovce na úřední desce,“ uvedl Kupka. Zveřejněno 30. října s termínem přihlášek do 2. listopadu, sejmuto 3. listopadu. „To je výběrové řízení, jaké svět neviděl,“ durdí se Kupka upozorňující, že nikdo jiný se ani přihlásit nemohl.

Vysvětlení popisované podoby výběrového řízení krajská radní pro zdravotnictví Jaroslava Němcová (ANO) nenabídla. „Požádal jsem zdravotní odbor o provedení výběrového řízení – a proč viselo dva dny, to nevím,“ pokrčila rameny s tím, že ona se na úředníky obrátila včas. Zdůraznila pak, že jediného kandidáta „grilovali“ ředitelé nemocnic i jejich náměstci – a obstál. 

Kritikou nového generálního sekretáře ovšem nešetří ani další z opozičníků, Petr Tiso z TOP 09. Stejně jako Kupka poukázal na to, že jde o muže, který byl v létě odvolán z postu předsedy představenstva nemocnice v Náchodě, přičemž média tehdy neměla pochybnosti o důvodech: hovořilo se o ztrátovém hospodaření i o podivných okolnostech zakázky pro firmu šéfovy manželky. 

Tyhle výhrady odmítla již zmiňovaná tisková zpráva z listopadu, podle níž kandidát splnil veškeré kvalifikační předpoklady pro výkon funkce generálního sekretáře, a to včetně doložení čistého trestního rejstříku – a „plně v souladu s platnou legislativou“ je podle zprávy auditora také ekonomická závěrka náchodské nemocnice za rok 2016. 

Radní Němcová, která tyto informace zopakovala, pak zastupitelům připomněla, že audit v náchodské nemocnici byl v pořádku – a ukázalo se, že Královéhradecký kraj jí loni nedoplatil 65 milionů za objednanou veřejnou službu (a ty má dostat i za letošní rok). Z tohoto pohledu je informace o její ztrátě nutno vidět zcela jinak – a pokud nemocnice tyto peníze obdrží, bude její hospodaření výrazně v plusu.

Ve prospěch vybraného kandidáta podle Němcové hovoří hlavně zkušenosti, když se ve zdravotnictví pohybuje od roku 2004 – a mimo jiné byl i ekonomickým náměstkem Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, která má sedmimiliardový rozpočet (a to zrovna v době, kdy ona sama působila na stejném postu ve Střešovicích; v Ústřední vojenské nemocnici). I dotazy u ředitelů pražských nemocnic prý poskytly reference, že volba přihlášeného kandidáta bude správná. 

Na Kupkovu adresu Němcová poznamenala, že „přestřelka přes média“, k níž v souvislosti se změnou na postu generálního sekretáře dala podnět vyjádření ODS, neprospěje nikomu: ani kraji, ani nemocnicím. Také náměstek hejtmanky pro oblast financí a evropských fondů Gabriel Kovács (ANO) míní, že by vždy měla předcházet „nějaká vzájemná diskuse, než se s tím běží do novin“.

Nového muže v asociaci nemocnic se zastal i radní pro oblast investic a veřejných zakázek Josef Řihák. „Dejme tomu člověku šanci,“ prohlásil a poznamenal, že těžko se někam nastupuje, když člověk čelí mediální kampani. 

Autor: Milan Holakovský

13.12.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Státní a veřejná správa - Státní a veřejná správa Úředník veřejné správy 14 740 Kč

Úředníci všeobecné správy vnitřních věcí státu Referent/ka společné státní správy a samosprávy. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14740 kč, mzda max. 22170 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pozice: referent/ka společné státní správy a samosprávy, Náplň práce: , přepážkový pracovník, odbavování klientů v souvislosti s povolením pobytu na území České republiky a související administrativa, Další předpoklady:, - schopnost samostatné práce, - flexibilita, - znalost práce na PC (MS Word, internet), - odolnost vůči stresu, - dobré komunikační a vyjadřovací schopnosti, - trestní a morální bezúhonnost, Zaměstnanecké výhody:, rizikový příplatek 2000 Kč + osobní ohodnocení po zkušební době; stravenky; kvartální výkonnostní odměny; příspěvek z fondu FKSP; 25 dní dovolené + 5 dní indispozičního volna; specializovaná bezpečnostní školení, , Nástup od 1.9.2018 na dobu určitou ( zástup za MD ), Mzda: 14 740,- až 22 170,- Kč, Kontakt:Luštinec Jan Mgr., tel.: 974 815 188, e-mail: jan.lustinec@mvcr.cz, Místo výkonu práce:MINISTERSTVO VNITRA , Odbor azylové a migrační politiky -prac.Příbram, Žežická č.p. 498, Příbram V-Zdaboř. Pracoviště: Ministerstvo vnitra , odbor azylové a migrační politiky -prac.příbram, Žežická, č.p. 498, 261 01 Příbram 1. Informace: Jan Luštinec, +420 974 815 188.

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 12 500 Kč

Pomocní dělníci ve výrobě Pomocní dělníci ve výrobě. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pozice: pomocní dělníci ve výrobě, OC, Jedná se o krátkodobé zaměstnání., Nástup: od 10.10.2018 do 7.1.2019. Mzda: 12 500,- Kč, Kontakt: Koval Oleksij, tel.: 776 383 333 - po - čt 9:00 - 11:00 hod., Místo výkonu práce: TORINA CZ, s.r.o.pracoviště Zalánská, KovoSýkora s.r.o., Zalánská č.p. 95, 262 42 Rožmitál pod Třemšínem. Pracoviště: Torina cz, s.r.o.pracoviště zalánská, Zalánská, č.p. 95, 262 42 Rožmitál pod Třemšínem. Informace: Oleksij Koval, +420 776 383 333.

Výroba - Výroba Správci objektů 12 500 Kč

Správci objektů Správce areálu Nový rybník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12500 kč, mzda max. 14000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pozice: správce areálu Nový rybník, Náplň práce:, - zabezpečuje provoz rekreačního areálu Nový Rybník , - zaměstnanec není oprávněn poskytovat ubytování nebo přebývání cizích osob v objektech , Nového Rybníka bez vědomí vedoucího provozu, - v průběhu rozvržené pracovní doby provádí průběžné kontroly celého areálu Nového , Rybníka tak, aby nedocházelo k poškozování majetku, a neoprávněné osoby vykazuje , z těchto prostor, vzniklé problémy řeší především s Městskou policií a Policií ČR, - zabezpečuje nahlášení větších poruch a poškození technickému manažerovi a vedoucímu , provozu, - zabezpečuje opatření související s hygienickými a bezpečnostními předpisy pro provozování , rekreačního zařízení tohoto typu, - zajišťuje běžnou údržbu, pořádek, čistotu a dohled v areálu střediska NR - , - provádí stavební práce, natěračské práce, strojní práce, drobné instalatérské práce, včetně , malých oprav, - zabezpečuje provoz rekreačního areálu pro koupání veřejnosti - první pomoc a přivolání , záchranné služby , - zajišťuje diagnostiku závad a jejich řešení probírá s technickým manažerem NR, - provádí úklid sněhu v zimním období, - po dohodě s technickým manažerem plánuje zajištění potřebných oprav, - provádí opravy laviček, dětských hřišť, skluzavky a dalšího vybavení rekreačního areálu NR, - provádí prořezy, výřezy dřevin a náletů v areálu a jejich stahování a nakládání , - provádí vysekávání, hrabání a nakládání trávy v areálu, - zajišťuje úklid a udržování čistoty v areálu a na jednotlivých zařízeních na středisku NR , v sezóně i mimo sezónu v souladu s hygienickými předpisy platnými pro rekreační zařízení, - provádí běžné opravy a údržbu strojů a zařízení na středisku NR, - účastní se pravidelně předepsaných školení, - podle pokynu vedoucího provozu NR vykonává další práci, pro které splňuje kvalifikační , požadavky, - dbá na dodržování platných předpisů o bezpečnosti práce, protipožární ochraně, hygieně , práce a ostatních předpisů souvisejících s vykonanou prací. Pravidelně se zúčastňuje , předepsaných školení, Zaměstnanecké výhody: stravenky, 5 týdnů dovolené, volný vstup do středisek SZM, Nástup možný ohned na dobu určitou do 30.6.2019. Mzda: 12 500,- až 14 000,- Kč, Kontakt:Trojan Petr, tel.: 601126006, e-mail: trojan@pb.cz, Místo výkonu práce: areál Nového rybníka Příbram. Pracoviště: Sportovní zařízení města příbram, Legionářů, č.p. 378, 261 01 Příbram 1. Informace: Petr Trojan, +420 601 126 006.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 14 650 Kč

Prodavači v prodejnách Pokladní/prodavači. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14650 kč, mzda max. 20500 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pozice: pokladní/prodavači, Zaměstnanecké výhody: stravenky, 5 týdnů dovolené, Lze i na zkrácený úvazek., Nástup možný ihned na dobu neurčitou. Mzda: 14 650,- až 20 500,- Kč, Kontakt: Ledl Martin, tel.: 720 971 072, e-mail: martin.ledl@penny.cz, Místo výkonu práce: Penny Market s.r.o., Březnice, Hlubyňská č.p. 805, 262 72 Březnice. Pracoviště: Penny market s.r.o., březnice, Hlubyňská, č.p. 805, 262 72 Březnice. Informace: Martin Ledl, +420 720 971 072.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Hrozit ze vsi na Příbramsku bombami v Praze nebyl dobrý nápad

Malinká koťátka, když se hned nenajdou, tak umírají jednou z nejkrutější smrtí a to hlady a žízní.

Zahozená nechtěná koťata čeká krutá smrt, kastrujte

Hasiči bojovali o Pohár zasloužilých členů SDH Hřiměždice

Hříměždice - Již 25. ročník soutěže o Pohár zasloužilých členů SDH Hřiměždice si užili dobrovolní hasiči v Hříměždicích 14. července. Pohár zasloužilých členů SDH hříměždice je soutěž v požárních útocích o putovní poháry mužů i žen, která byla založena na počest těch, kteří od roku 1950 zastávali ve sboru nejvyšší funkce, jmenovitě Jan Gorenčík, Ladislav Krejčík, Karel kasa a Antonín Štverák.

Výstava v březnické synagoze mapuje uloupené umění z 2. světové války

Březnice - Uloupené umění je název výstavy, která se v březnické synagoze koná do 14. srpna. Výstavu, která prostřednictvím panelů přibližuje činnost Centra pro dokumentaci majetkových převodů kulturních statků obětí II. světové války, si mohou zájemci prohlédnout každý den kromě pondělí od 10 do 17 hodin. Více již v rozhovoru s pracovnicí Centra Janou Jiráskovou.

Dozvuky koncertu z března slyší politici ještě dnes

Střední Čechy – Nové téma sporů se rýsuje mezi středočeskou koalicí a opozicí. Emoce vyvolává dvousettisícová podpora Středočeského kraje pro březnový megakoncert zpěváka Dalibora Jandy v pražské Lucerně. Jak v úterý upozornil server Lidovky.cz, peníze měly jít z krajského fondu hejtmana a zmírnění následků živelních katastrof. Nyní se vedou jak debaty o oprávněnosti podpory akce konané mimo území kraje, tak o její smysluplnosti – zda kraj mohl získat nějaký propagačně-marketingový efekt. Vedle středních Čech poskytl peníze také Olomoucký kraj; dal 60 tisíc.

Jazykovou letní školu zakončil táborák

Březnice – Již 12. ročník Mezinárodní letní školy s výukou českého a ruského jazyka skončil v pondělí 16. července v Březnici. Organizovalo ho Česko-ruské centrum za podpory Velvyslanectví Ruské federace, Zastupitelství Rossotrudničestva v České republice a Ruského střediska vědy a kultury v Praze. V sobotu 14. července začalo v prostorách Vyšší odborné školy a Střední odborné školy v Březnici slavnostní ukončení prvního ze dvou turnusů za účasti kulturního atašé Velvyslanectví Ruské federace v ČR Nikolaje Priakina, zástupců patronátních obcí, školy, sponzorů a dalších hostů.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT