VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Výběrová řízení provázejí jen minimum nákupů krajských nemocnic

Střední Čechy – Nákupy krajských nemocnic zasluhují pozornost. Hodně pozornosti. Špitály pořizují léky a další materiál za spoustu peněz – vlastně jde o stovky milionů korun – a nezdá se, že by se tak dělo právě průhledně. 

13.12.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: archiv Deníku

Plyne to ze slov Jaroslavy Němcové (ANO), která už na nákupy středočeských oblastních nemocnic nedohlédne. Post radní pro zdravotnictví opouští a ve středu nastupuje do funkce ministryně práce a sociálních věcí. To, co prohlásila na posledním jednání krajských zastupitelů, jehož se účastnila v roli radní, ovšem bere dech: jen nákupy v objemu pěti procent se uskutečnily na základě výběrových řízení. Pouhá dvacetina! „Napříč nemocnicemi,“ upřesnila Němcová, že jde o běžnou praxi uplatňovanou vlastně všude. Kraj má své nemocnice v Kladně, Příbrami, Benešově, Kolíně a v Mladé Boleslavi.

Situace se prý lepší

Němcová ovšem působila jako krajská radní pro oblast zdravotnictví teprve od října; od zemětřesení ve středočeské koalici. Předtím měla na starost oblast sociálních věcí. S kritikou se tak nynější radní pro oblast investic a veřejných zakázek Josef Řihák (ČSSD) obrátil na jejího předchůdce Martina Kupku z ODS. Upozornil, že by ho opravdu zajímala analýza zadávání veřejných zakázek. Včetně informací o tom, jak probíhal průzkum trhu v rámci takzvaných poptávkových řízeních (což je situace, kdy není vypsáno otevřené výběrové řízení, do něhož se může přihlásit kdokoli, ale s žádostí o cenovou nabídku zadavatel sám osloví několik možných dodavatelů zboží nebo služeb).

Pět procent zmiňovaných Němcovou však Kupka vidí jako úspěch. „To se to za ten rok podařilo zlepšit proti době, kdy jste vládli vy,“ odpověděl Řihákovi. Odkázal tím na minulá volební období, kdy byli v čele kraje právě sociální demokraté, a na své roční působení ve funkci, během něhož usiloval o změnu.

Nemocnice mají zvěda

To, že spokojenost vedení kraje s počínáním manažerů nemocnic fungujících jako akciové společnosti nebyla valná, naznačují i slova hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové (ANO). K aktuálním změnám v představenstvech, kdy se počet jejich členů rozšířil ze tří na pět, uvedla, že nově se předsedou představenstva stává ředitel nemocnice, což má nejen přispět k operativnějšímu rozhodování, ale také jednoznačně nastavit ředitelskou odpovědnost za hospodaření. Členem představenstev všech pěti krajských nemocnic se také stal generální sekretář Asociace středočeských nemocnic, což je spolek, k jehož hlavním úkolům patří nejen vytvářet koncepce rozvoje zdravotní péče v kraji a reprezentovat při vyjednávání se zdravotními pojišťovnami větší středočeskou sílu, než mohou uplatnit nemocnice samostatně, ale především se snažit prostřednictvím společných nákupů snížit ceny.

Od působení generálního sekretáře v představenstvech si navíc hejtmanka slibuje, že se vedení kraje snáz dostane k informacím o dění v nemocnicích. Ty jsou akciovkami ve stoprocentním vlastnictví kraje a kraj také do některých z nich letos naposílal stamiliony na pokrytí ztráty – v pondělí si však Jermanová na tiskové konferenci po jednání radních postěžovala, že některé nemocnice nechtějí kraji předávat informace. Právě s odkazem na to, že jsou akciovými společnostmi. Generální sekretář nemocniční asociace Zbyněk Chotěborský dosazený do představenstev všech nemocnic tak má zastávat i funkci jakéhosi „agenta“. Zvěda, jehož prostřednictvím se informace mohou k představitelům kraje dostat snáz. 

Jedno řízení a na nic?

Zatím toho asociace zřejmě příliš nepředvedla. Výsledkem působení Chotěborského předchůdkyně, která v říjnu poslala rezignaci na svůj post, byla podle slov odcházející radní Němcové jediná soutěž na sdružený nákup pro nemocnice. „Za šest měsíců se podařilo vypsat jedno výběrové řízení na inkontinenční pomůcky, které bude s největší pravděpodobností zrušeno pro diskriminační podmínky,“ konstatovala Němcová.

Výběr šéfa asociace nemocnic hnul opozici žlučí
K handrkování kolem nákupů krajských nemocnic a jejich výběrových řízení se středočeští zastupitelé dostali vlastně neplánovaně. Na přetřes nejprve přišly otázky, jak byl vybírán nový generální sekretář Asociace středočeských nemocnic.

Protože je asociace spolkem, nejsou pro výběr kandidáta stanovena jasně daná pravidla (jako je tomu třeba v případě obsazování úřednických míst) – přesto se však opoziční zastupitel Martin Kupka (ODS) ohrazoval nejen proti novému generálnímu sekretáři, ale i proti způsobu, jakým do funkce nastoupil. A také proti tomu, jak krajský úřad informoval o tom, co a jak se odehrávalo. 

Kupka odmítl údaje obsažené v tiskové zprávě z 22. listopadu, která uvádí: „Řádné otevřené výběrové řízení na tuto funkci bylo vyhlášeno a zveřejněno na webových stránkách krajského úřadu 30. října 2017.“ Následně se podle tiskové zprávy 7. listopadu konala členská schůze Asociace středočeských nemocnic, kde všichni ředitelé krajských nemocnic jednohlasně schválili jediného přihlášeného kandidáta. Ten se pak 15. listopadu ujal funkce.

Od informatiků si Kupka nechal předložit elektronickou stopu, kterou by takové zveřejnění muselo zanechat – a nic. Odhalil, že prostřednictvím krajského webu se generální sekretář nehledal. To mu podle jeho slov následně potvrdil vedoucí oddělení styku s médii a veřejností krajského úřadu Marek Rejman.
„Odpověděl, že bylo zveřejněno ve spisovce na úřední desce,“ uvedl Kupka. Zveřejněno 30. října s termínem přihlášek do 2. listopadu, sejmuto 3. listopadu. „To je výběrové řízení, jaké svět neviděl,“ durdí se Kupka upozorňující, že nikdo jiný se ani přihlásit nemohl.

Vysvětlení popisované podoby výběrového řízení krajská radní pro zdravotnictví Jaroslava Němcová (ANO) nenabídla. „Požádal jsem zdravotní odbor o provedení výběrového řízení – a proč viselo dva dny, to nevím,“ pokrčila rameny s tím, že ona se na úředníky obrátila včas. Zdůraznila pak, že jediného kandidáta „grilovali“ ředitelé nemocnic i jejich náměstci – a obstál. 

Kritikou nového generálního sekretáře ovšem nešetří ani další z opozičníků, Petr Tiso z TOP 09. Stejně jako Kupka poukázal na to, že jde o muže, který byl v létě odvolán z postu předsedy představenstva nemocnice v Náchodě, přičemž média tehdy neměla pochybnosti o důvodech: hovořilo se o ztrátovém hospodaření i o podivných okolnostech zakázky pro firmu šéfovy manželky. 

Tyhle výhrady odmítla již zmiňovaná tisková zpráva z listopadu, podle níž kandidát splnil veškeré kvalifikační předpoklady pro výkon funkce generálního sekretáře, a to včetně doložení čistého trestního rejstříku – a „plně v souladu s platnou legislativou“ je podle zprávy auditora také ekonomická závěrka náchodské nemocnice za rok 2016. 

Radní Němcová, která tyto informace zopakovala, pak zastupitelům připomněla, že audit v náchodské nemocnici byl v pořádku – a ukázalo se, že Královéhradecký kraj jí loni nedoplatil 65 milionů za objednanou veřejnou službu (a ty má dostat i za letošní rok). Z tohoto pohledu je informace o její ztrátě nutno vidět zcela jinak – a pokud nemocnice tyto peníze obdrží, bude její hospodaření výrazně v plusu.

Ve prospěch vybraného kandidáta podle Němcové hovoří hlavně zkušenosti, když se ve zdravotnictví pohybuje od roku 2004 – a mimo jiné byl i ekonomickým náměstkem Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, která má sedmimiliardový rozpočet (a to zrovna v době, kdy ona sama působila na stejném postu ve Střešovicích; v Ústřední vojenské nemocnici). I dotazy u ředitelů pražských nemocnic prý poskytly reference, že volba přihlášeného kandidáta bude správná. 

Na Kupkovu adresu Němcová poznamenala, že „přestřelka přes média“, k níž v souvislosti se změnou na postu generálního sekretáře dala podnět vyjádření ODS, neprospěje nikomu: ani kraji, ani nemocnicím. Také náměstek hejtmanky pro oblast financí a evropských fondů Gabriel Kovács (ANO) míní, že by vždy měla předcházet „nějaká vzájemná diskuse, než se s tím běží do novin“.

Nového muže v asociaci nemocnic se zastal i radní pro oblast investic a veřejných zakázek Josef Řihák. „Dejme tomu člověku šanci,“ prohlásil a poznamenal, že těžko se někam nastupuje, když člověk čelí mediální kampani. 

Autor: Milan Holakovský

13.12.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 21 000 Kč

Manipulační dělníci ve výrobě Výrobní a montážní pracovníci. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Pozice: zámečníci, Požadavky:, - znalosti výkresové dokumentace výhodou, - výhodou - zkoušky svařování EN - CO2, řidičské oprávnění skupina C, vysokozdvižné vozíky, pracovní plošiny, vazačské, jeřábnické zkoušky , Zaměstnanecké výhody: příspěvky na obědy, Nástup: možný ihned Mzda: 21 000,- až 35 000,- Kč, Práce přesčas s bonifikací 25/50/100%, Kontakt: Kovařík Jiří Ing., tel.: 604 847 608, e-mail: kovarik.jakub@technoing.cz, Místo výkonu práce: KK T E CH N O I N G spol. s r.o., Rosovická č.p. 1896, 263 01 Dobříš. Pracoviště: Kk t e ch n o i n g spol. s r.o. provozovna dobříš, Rosovická, č.p. 1896, 263 01 Dobříš. Informace: Jiří Kovařík, +420 604 847 608.

Informační technologie - Informační technologie Programátor 25 000 Kč

Programátoři počítačových aplikací specialisté Programátor/ka. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pozice: programátor/ka, Vhodné i pro OZP., Požadujeme znalost OOP principů, základní znalosti C# nebo PHP, výhodou znalosti SQL, pracovitost, schopnost pracovat v týmu, zodpovědný a aktivní přístup k práci., Zaměstnanecké výhody: stravenky, prémie, Nástup možný ihned. Mzda: 25 000,- až 35 000,- Kč, Kontakt: Spilka Josef Ing., tel.: 776322341, pracovní dny od 8:00 do 16:00 hod, e-mail: Info@viklan.cz, Místo výkonu práce: VIKLAN SOFTWARE s.r.o., Krásná Hora nad Vltavou č.p. 142, Krásná Hora nad Vltavou. Pracoviště: Viklan software s.r.o., 262 56 Krásná Hora nad Vltavou. Informace: Josef Spilka, +420 776 322 341.

Výroba - Výroba Montážní dělník 90 Kč

Montážní dělníci výrobků z pryže a plastů Montážní dělníci výrobků a zařízení. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 90 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pozice: montážní dělníci výrobků a zařízení, OC, Krátkodobé zaměstnání., Nástup od 1.7.2018 do 30.9.2018.Mzda: 90,-Kč/hod., Kontakt: p. Bárta, tel.:731 190 219, po - pá od 9:00 - 12:00 hod., Místo výkonu práce:REPARTO s.r.o.,provozovna AGOR TECH Sádek, Sádek č.p. 1,. Pracoviště: Reparto s.r.o.provozovna agor tech sádek, 261 01 Příbram 1. Informace: Bárta, +420 731 190 219.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel odborných předmětů 25 500 Kč

Učitelé odborných předmětů (kromě pro žáky se speciálními vzdělávacími potřebami) Učitel/ka českého a anglického jazyka. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25500 kč, mzda max. 33000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pozice: učitel/ka českého a anglického jazyka, Plná kvalifikace dle zákona č. 563/2004 Sb. o pedagogických pracovnících, praxe vítána., Nástup: od 1.9.2018 Mzda: 25 500,- (dle praxe) až 33 000,- Kč, Kontakt: Fiřtíková Marie Ing., tel.: 602 182 367, denně od 8:00 - 15:00 hod, e-mail: firtikova@sbrez.cz, Místo výkonu práce: Vyšší odborná škola a Střední odborná škola, Březnice, Rožmitálská č.p. 340, Březnice. Pracoviště: Vyšší odborná škola a střední odborná škola, březnice, rožmitálská 340, Rožmitálská, č.p. 340, 262 72 Březnice. Informace: Marie Fiřtíková, +420 602 182 367.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Duel FNL 1. FK Příbram - Hradec Králové 2:0.

Komplikace! Fotbalisté Příbrami ve Frýdku tvrdě narazili

Oblastní nemocnice Kladno

Stanovy krajských nemocnic se mění. Proč?

Největší výhra pro nás bude, když neskončíme poslední

Příbram – DRFG Superliga malého fotbalu vstoupila do své jarní části. Nechyběl u toho ani výběr Příbrami, který přestože na zbytek tabulky vzhlíží s výrazným odstupem, ukázal, že kvalitu rozhodně má. Vyšlápl si totiž na jednoho z favoritů soutěže, po podzimu druhé Blanensko, které doma porazil 4:3. Přestože i nadále příbramští hráči uzavírají na osmé pozici pořadí celé soutěže a ztrátu budou jen těžko dohánět, mají jasný cíl. „Chceme si připsat víc výher než na podzim,“ oznámil trenér středočeského výběru Josef Sandr.

Z půlmiliardového přebytku poslali zastupitelé nejvíc na silnice

Střední Čechy – Celá miliarda korun by měla v letošním roce vylepšit středočeské silnice, volající po opravách dlouhodobě – a nyní po zimě obzvlášť. K 677 milionům korun, které má kraj přislíbeny ze Státního fondu dopravní infrastruktury, přidali ve čtvrtek krajští zastupitelé 330 milionů korun v rámci rozdělování zůstatku hospodaření z loňského roku.

Policie hledá svědky dopravní nehody v Dlouhé ulici

Příbram – Policie hledá svědky dopravní nehody, které mělo dojít ve středu 25. dubna v 17:50 hodin v Dlouhé ulici. Zatím nezjištěná řidička narazila na chodníku před budovou Waldorfské školy do nezletilé dívky. „Z místa pak odjela, aniž by nehodu oznámila na policii a vzniklou situaci jakkoliv řešila. Dítě následně rodinný příslušník převezl k lékařskému vyšetření, kde mu zjistili pohmoždění dolní končetiny,“ řekla tisková mluvčí příbramské policie Monika Schindlová.

S návrhem otevřít zastupitelské kluby veřejnosti opozice nepochodila

Střední Čechy – S návrhem na zpřístupnění jednání výborů krajského zastupitelstva zájemcům z řad veřejnosti neuspěli ve čtvrtek členové zastupitelského klubu STAN. Návrh na úpravu jednacího řádu ani neprosadili do programu jednání. Devatenáct hlasů „pro“ k tomu nestačilo; 15 zastupitelů se postavilo proti a 18 se hlasování zdrželo.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT