Radě kraje tato záležitost přísluší v souvislosti s tím, že Zdravotnická záchranná služba Středočeského kraje funguje jako jedna z krajských příspěvkových organizací. Vedle ní pak v některých částech středních Čech směrem na jihozápad a severozápad od Prahy zajišťují provoz záchranky ještě smluvní partneři, a to Asociace samaritánů ČR a společnost Trans Hospital.

Nová auta jsou prostě lepší

V souvislosti s vozovým parkem záchranné služby je třeba pokračovat v nahrazování dosluhujících vozidel novými, potvrzuje krajský radní pro oblast zdravotnictví Pavel Pavlík (ODS). A nejde jen o to, že starší auta s vysokým počtem najetých kilometrů musí být vyměněna kvůli zajištění spolehlivosti i s ohledem na to, že v jejich případě již potřeba oprav a rozsáhlejší údržby nedává záruky ekonomického provozu.

„Je samozřejmé, že moderní vozidla přinášejí větší komfort pacientům, ale i záchranářům a řidičům,“ připomněl Pavlík. Odkazuje také na programové prohlášení rady kraje pro období 2020–2024, jež výslovně hovoří o „systematické a ekonomicky udržitelné obměně vozového parku“ záchranné služby.

Další defibrilátory pro policii

Kraj také bude podle rozhodnutí radních pokračovat v nákupu takzvaných záchranářských batohů pro vybavení vozidel prvosledových hlídek policie (tedy těch, jež na místo mimořádných událostí, k nimž jsou voláni policisté, zpravidla dorazí jako první). Jde vlastně o velkou lékárničku prakticky uzpůsobenou k snadnému přenášení, která má výrazně rozšířený obsah.

Nechybí ani přístroj AED; automatizovaný externí defibrilátor, umožňující i laikům účinně zasáhnout v případě zástavy oběhu ještě před příjezdem záchranářů. Pořídit těchto batohů hodlá kraj 15. Dohromady mají stát 870 tisíc korun.

Vybavení z těchto batohů se však neuplatní jen na místech, kam jsou policisté voláni kvůli tomu, že mají řešit konkrétní událost: třeba dopravní nehodu nebo konflikt s krvavými následky. Mohou být vysíláni – a už se tak skutečně dělo i v minulých letech – také na pomoc pacientům, u nichž je jasné, že potřebují pomoc zdravotníků kvůli tomu, že se jim přitížilo bez zásahu vnějších vlivů.

„Při záchraně života hraje roli každá minuta. Může se stát, že policie je na místě nehody rychleji než záchranka – nebo že je policejní hlídka zrovna poblíž místa, kde někdo potřebuje resuscitaci. Díky automatickým externím defibrilátorům mohou policisté poskytnout rychlou pomoc zejména při srdeční zástavě okamžitě a kdekoliv,“ vysvětlil radní Pavlík.

Dlouhodobě navíc kraj pro policisty (ale rovněž i pro hasiče – případně také pro některá sportoviště) pořizuje takové AED, které se označují jako kompatibilní s mnohem komplikovanějšími přístroji záchranné služby. „Když záchranka přijede na místo, pouze si připojí již používané elektrody do svých monitorů, čímž se opět ušetří cenný čas,“ vysvětlila mluvčí středočeské záchranky Petra Homolová.

Zdravotnické vybavení včetně AED kraj poskytuje složkám integrovaného záchranného systému na základě smluv o výpůjčce. Přístroje zůstávají majetkem kraje, jehož záchranná služba zajišťuje i jejich údržbu. Defibrilátory jí mnoho nepotřebují – je však třeba nejen doplňovat elektrody nahrazující ty použité při zásazích, ale také třeba hlídat dobu, po kterou výrobce garantuje dostatečnou kapacitu baterie, či zajišťovat revize, aby zařízení mající pomáhat v boji o život byla skutečně stoprocentně spolehlivá.