To si měli odnést návštěvníci preventivní akce Bezpečně u vody, na niž policisté, záchranáři i další složky integrovaného záchranného systému o prvním srpnovém čtvrtku pozvali nejenom místní rekreanty do Juniorcampu na Nové Živohošti na Slapech. Představili své vybavení a dovednosti, ale především bylo cílem upozornit na nástrahy, které u vody mohou číhat. Ať už jde o přehradní jezero, jako právě na Slapech, koupaliště – nebo třeba pobyt u domácího bazénu. Šlo o rady, jak se správně chovat u vody – ale i na vodě; například na lodi, ohlíží se za akcí mluvčí středočeské policie Pavel Truxa. „I přes nepříliš příznivé počasí přišlo mnoho návštěvníků a ocenili ukázky, které jsme si pro ně nachystali,“ pochválil organizátory i příchozí.

Upozornil, že středočeští policisté ukázali nejen svou techniku – zejména nízkoponorový i kajutový člun či vybavení potápěčů z poříčního oddělení – a hlavně se zapojili do ukázky spolupráce složek integrovaného záchranného systému při záchraně tonoucího. Přihlížející také nadchli průletem policejního vrtulníku. „Po celou dobu měli policisté na místě stánek, ve kterém prezentovali svou činnost a všichni účastníci se mohli zeptat na otázky, které je zajímaly. Dostali zde i prezentační materiály „Bezpečně u vody“, ale i další preventivní materiály – a pro malé návštěvníky policisté nachystali spousty dárků,“ poznamenal Truxa. Zrovna o tomhle by mohl vyprávět dlouho; sám byl mezi těmi, kteří zvědavcům odpovídali.

Chválí však i to, co nabídli kolegové. Záchranáři nejen ukázali své vybavení, ale také předvedli, jak u vody poskytovat pomoc při neočekávaných situacích. Děti si odnesly nejen zážitky, ale především poznatky z programu První pomoc se záchranářem Markem; ten publikum učí, jak správně volat na linku 155 i poskytovat první pomoc – a ještě je u toho kopec legrace. Představili se také vodní záchranáři, zástupci Asociace instruktorů vodní záchrany, kladoucí důraz na bezpečnost plavců, i Hasičský záchranný sbor Středočeského kraje nabízející nejen ukázku své techniky i vybavení, ale také důležitá varování v rámci „stánku rizik“.

| Video: Youtube

Celorepublikový preventivní projekt Policie ČR a rozmanitých spolupracujících složek nazvaný Bezpečně u vody se koná už třetím rokem. „Zaměřen je na osoby, které se chodí k vodě vykoupat, odpočinout si nebo zasportovat, ale je současně i na vůdce plavidel, kteří se na vodních plochách pohybují na lodích,“ uvedl Truxa. Jedním dechem ale připomněl, že uspořádáním akce nemají policisté „splněno“: „Bezpečnosti na vodních plochách věnují celé prázdninové období a zaměřují se na kontroly plavců, lodí, sportovců a podobně – a to i proto, že letní měsíce jsou bohužel i obdobím, kdy dochází k častějším tragickým událostem spojených s vodou; proto je cílem akce primárně osvěta a prevence, dále i zvýšení bezpečnosti na vodních plochách,“ zdůraznil mluvčí.