Škoda přitom může být poměrně vysoká. Ukazuje to nedávný případ z obce Chýně na Praze-západ, kde se jízdní kolo ztratilo ze společných prostor domu. Ze sklepní kóje zmizelo pánské kolo značky Giant v hodnotě 50 tisíc korun, informovala policistka Jana Dětská. „Do uzamčené kóje ve Sluneční ulici vnikl dosud neznámý pachatel bez poškození v době od 1.00 hodin dne 10. června do 17.55 hodin dne 12. června,“ konstatovala.

Uskladněná kola policisté radí ukládat do bezpečných a dobře uzamčených prostor – což se ovšem v některých domech, zvláště bytových, často snáz řekne, nežli udělá. Nebývá proto výjimkou vidět zvláště majitele dražších strojů, jak své kolo odnášejí až do bytu. Odradit zloděje může také označení kola takzvanou syntetickou DNA, což bývá nabízeno třeba při různých preventivních akcích – a leckde takovou službu zajistí místní strážníci nebo radniční manažeři prevence kriminality. Takto označené kolo lze v případě krádeže snáze identifikovat. Odstranit značky je velmi obtížné – a na tuto skutečnost upozorňuje samolepka vylepená na rám. Právě ta má přispět k tomu, že zloděj ztratí zájem; takové kolo by totiž bylo jen obtížně prodejné.

Policie radí, jak předejít krádežím ze společných prostor domu:
- Sklepní kóje, suterénní prostory i balkony mějte řádně zabezpečeny vhodnými dveřmi (nejlépe plné, z pevných materiálů) s pevnými zabezpečovacími klikami a kvalitními bezpečnostními zamykacími systémy.
- Přístupovou cestu k těmto prostorám vždy zamykejte.
- V místnosti, která slouží jako úschovna kol, zabudujte stojan nebo jiný systém zajištění, ke kterému se budou kola a další vybavení napevno připevňovat.
- Máte-li ve skladovacích prostorách okna, je třeba opatřit je mechanickými zábranami (jako jsou mříže nebo uzamykatelné okenice).
- Domluvte se se všemi obyvateli domu na řádném uzamykání všech vstupních dveří do domu a nevpouštějte do objektu cizí osoby.

Zdroj: Policie ČR