Zemědělci protestují v den, kdy se v Praze na neformálním zasedání scházejí ministři zemědělství a rybolovu zemí EU. Akci pořádají Agrární komora ČR a Zemědělský svaz ČR. Naopak protestní akci kritizuje Asociace soukromého zemědělství ČR, která sdružuje hlavně menší farmáře.

Protest zemědělců v Praze. | Video: Deník/Radek Cihla

Komora i svaz již od začátku roku protestují proti rozhodnutí vlády přesunout větší část dotací k menším farmářům. Kritizují, že vláda bere peníze firmám, které vyrábí většinu potravin v ČR, a varují, že to povede k omezení produkce například drůbežího nebo vepřového masa. Protesty mají také upozornit na dopady ekologických opatření vyplývajících ze Zelené dohody (Green Dealu) na zemědělství, například na požadavek na výrazné snižování užívání pesticidů.

Čtvrteční akce měla na několika místech v zemi podobu protestní jízdy, přičemž podle komory měly na silnice ve všech krajích vyjet stovky kusů zemědělské techniky. V Praze u Kongresového centra rozdávali lidem "poslední české" brambory a jablka, což má naznačit, že pěstitelé budou nuceni omezit produkci.

Co u vás rozhodne komunální volby? Zapojte se do velké ankety Deníku ZDE.