Buďte připraveni, vybízí krajský úřad starosty – a mohlo by to být zajímavé i pro podnikatele či aktivní občany. S tím, že nejpozději v březnu, ale možná ještě během února, vyhlásí ministerstvo průmyslu a obchodu výzvu, v jejímž rámci mohou obce a města žádat o peníze. Konkrétně jde o takové projekty týkající se lokalit ve vlastnictví obcí a měst, kde se počítá s nějakými změnami týkajícími se budov, jež se dnes líbí leda bezdomovcům. Ať už by se měly rekonstruovat, přestavovat, dostavovat – nebo i bourat.

Jestliže se často říká, že štěstí přeje připraveným, právě tuhle myšlenku zdůrazňuje náměstek hejtmanky pro oblast regionálního rozvoje a územního plánování Jiří Snížek (Piráti). „S přípravou projektů by zájemci o dotace neměli otálet,“ zdůraznil. S tím, že právě připravenost projektů bude při porcování připravených peněz hlavním kritériem, až dojde na výběr a konečné schvalování.

Někdy se také říká, že štěstí je třeba jít naproti. I pod to by se Snížek mohl podepsat. Krajský úřad totiž doporučuje zástupcům měst a obcí poradit se s těmi, kteří mají v této oblasti větší zkušenosti: se zástupci vládní agentury pro podporu podnikání a investic CzechInvest nebo krajského úřadu. Pro tento účel nabízí konkrétní e-mailové adresy: brownfieldy@czechinvest.org, praha@czechinvest.org nebo riha@kr-s.cz.

Starostům také kraj doporučuje věnovat pozornost internetovému dotazníku ministerstva průmyslu a obchodu, který nese název „Revitalizace území starých stavebních zátěží (brownfields) v rámci Národního plánu obnovy“. Čtvrthodina věnovaná zaklikání odpovědí by prý cestu k získání peněz na plánované změny mohla usnadnit. Ministerstvo samo žádá upozornění na lokality, které by pro získání dotace z programu regenerace brownfieldů byly vhodné.