Jejich památku si připomněli také představitelé kraje a zaměstnanci krajského úřadu: jak informovali na sociálních sítích, drželi minutu ticha. „Nejsou to čísla v každodenních statistikách z večerních zpráv,“ zdůraznila v rámci vzpomínky hejtmanka Petra Pecková (STAN).

„Jsou to lidé, jejich osudy a příběhy. Lidé, kteří někoho milovali, vychovávali, kteří někomu chybí,“ uvedla. S tím, že o své blízké přišly tisíce rodin. Jen středočeská hygienická stanice za uplynulý rok eviduje 2773 úmrtí spojovaných s koronavirovou nákazou. V celé zemi jich je přes dvacet tisíc.

Minuta ticha je také název občanské iniciativy, od níž podnět k uspořádání vzpomínky vzešel; právě v den, kdy přesně před rokem koronaviru v naší zemi podlehl první člověk. Iniciativa také na svém facebookovém profilu zveřejňuje fotografie obětí covidu, které jí posílají jejich blízcí. I se vzkazy či vzpomínkami, které truchlící pozůstalí připsali. Do budoucna jeden z jejích představitelů Petr Pospíchal uvažuje i o sbírce na celonárodní památník, který by mohl pandemii připomínat ve stylu někdejších morových sloupů…

Ke společné pietě se připojila i Asociace zdravotnických záchranných služeb ČR a jejím prostřednictvím středočeští záchranáři. „Jsme přesvědčeni, že společné sdílení smutku a vzpomínek na oběti umožní naší společnosti lépe a důstojněji vykročit do budoucnosti po skončení pandemie. Čeká nás ještě mnoho nových výzev, jež se budeme muset naučit zvládat,“ napsali na facebooku. S konstatováním, že minuta ticha za oběti pandemie je také symbolickým rozloučením, k němuž v rodinách zesnulých často ani nemohlo dojít.