Připomněla současně, že během pondělka policisté společně s vojáky a celníky zkontrolovali v souvislosti s dodržováním opatření 5177 vozidel – přičemž vjezd do jiného okresu odepřeli 64 řidičům. „K cestování do jiného okresu neměli patřičné doklady nebo podložený důvod spadající do výjimek vyhlášených vládou,“ konstatovala mluvčí.

Vedle koronavirových kontrol se však policejní hlídky zaměřily i na tradičně velikonoční záležitosti – a nezůstaly bez úlovku. Popití před jízdou si leckteří řidiči neodpustili – jakkoli si museli uvědomovat, že kontrolních stanovišť bude právě kvůli opatřením proti šíření onemocnění covid-19 kolem silnic jako naseto, a tudíž pravděpodobnost dopadení je letos mimořádně vysoká. „Přes masivní kontroly, i v souvislosti se současnou situací, sedlo za volant nemálo řidičů pod vlivem alkoholu,“ poznamenala Suchánková.

„Nejednalo se o jednotky řidičů, ale desítky,“ upřesnila mluvčí, co se skrývá za výrazem „nemálo“. Že před jízdou pili, policisté v rámci běžných silničních kontrol na území Středočeského kraje zjistili u 43 řidičů či řidiček. Osm řidičů způsobilo pod vlivem alkoholu dopravní nehodu; loni jich bylo pět. Třiatřiceti dalším provinilcům pak vyšly pozitivně testy na drogy. Nejvíce šoférů, kteří se nerozpakovali zbystřit si smysly drogami, policisté odhalili na Příbramsku a na Kolínsku – v obou okresech shodně po devíti.

V rámci aktuálně platných protikoronavirových opatření byl přitom velikonoční provoz na středočeských silnicích podstatně klidnější než v minulých letech. Včetně srovnání s loňskem, kdy už se také uplatňovala omezující opatření proti šíření pandemie, avšak v mírnější podobě. „Projevilo se to na počtu dopravních nehod,“ upozornila Suchánková, že když míň lidí cestovalo, také se méně bouralo.

Během velikonočních svátků, tedy od 2. do 5. dubna, policisté ve středních Čechách řešili 65 dopravních nehod, což je o 28 méně oproti loňsku: tehdy od 10. do 13. dubna vyjížděli k 93 nehodám. „Následky těch letošních nebyly nijak fatální – žádné úmrtí či těžké zranění, pouze osm lehkých zranění,“ shrnula Suchánková, přičemž nabídla i srovnání s loňskem: čtyři těžká zranění a 34 lehkých.

„Nejčastější příčinou letošních velikonočních nehod byly nesprávný způsob jízdy (ve 25 případech) a rychlost (18),“ poznamenala Suchánková. S upozorněním také na zmiňovaných osm bouraček s alkoholem.