Ten podnik zná dnes v České republice kdekdo – alespoň z doslechu. Jde o pivovar Malý Janek. Majitelem je někdejší pražský politik z řad ODS Jiří Janeček, jenž nyní patří k nejviditelnějším tvářím iniciativy Otevřeme Česko – Chcípl PES. Ta odmítá restrikce stanovené vládou a ministerstvem zdravotnictví v rámci opatření proti šíření koronaviru, přičemž nezůstává jen u pořádání protestních akcí.

Jinecká restaurace se zařadila mezi ty, které měly otevřeno i v uplynulých měsících za platnosti nouzového stavu – a mimochodem: na 30. dubna ohlašuje pálení čarodějnic i s nabídkou ubytování, aniž by provozovatel čekal na informace o případném rozvolnění vládních opatření. I aktivity tohoto ražení se setkávaly s pozorností policie. Tentokrát však provozovatel Malého Janka nefiguruje v pozici podezřelého, ale poškozeného.

Počmárání nemovitosti i auta podle Janečkova mínění souvisí právě s jeho postoji k vládním opatřením. „Když dojdou argumenty a hloupí lidé už nevědí, jak oponovat, začnou používat podobné metody,“ napsal na facebook. „Vše opravíme, ale nikdo nás nezastaví a neumlčí! Víme, že máme pravdu, a proto budeme bojovat proti této totalitní vládě v ulicích, ve školách – a nakonec i v parlamentu!“ naznačil, že v politických aktivitách chce pokračovat.

Ve facebookových komentářích se setkává s velkou podporou. „To je asi hroznej ubožák, co tohle udělal, když ani nechápe, kdo tu škodí…“ napsal třeba uživatel Daniel Klement. Další diskutující se nezastavili ani před mnohem tvrdším hodnocením s peprnějšími výrazy. Jana Janková Mašková také poznamenala: „Tento sprejer rozhodně nemá výtvarného ducha.“

Na slova podpory Janeček reagoval vyjádřením: „Moc děkuji za ohromnou vlnu solidarity! Peníze neposílejte, zvládneme to, ale moc děkujeme. Raději přijďte na pivo.“ Věří také, že k odhalení pachatele pomůže finanční odměna: za informace vedoucí k usvědčení sprejera nabízí 20 tisíc korun na konzumaci ve svém podniku; oznamovatel je tam bude moci propít – částka by vystačila na 571 půllitrů desítky z místní produkce či na 289 čtyřdecek nejdražšího nabízeného speciálu – nebo projíst.

Protichůdné názory

Na facebooku však zazněly i protichůdné názory. Debatu odstartoval Jaroslav Doubek následujícím vyjádřením: „Ne, to nesouvisí s vaší rádoby revoluční činností proti opatřením a vládě… Nemáte spíš dojem, že došla někomu trpělivost s tím, že dlužíte lidem peníze za výplaty a za neproplacené faktury řemeslníkům?“

Připojili se i další debatující, kteří prý také „cosi slyšeli“ či „někoho znají“ – a nechybí ani odkaz insolvenční rejstřík: konkrétně na záznam věnovaný společnosti s ručením omezeným Naše pivovary.

Fotogalerie: Restaurace Malý Janek v Jincích