K nejvážnějším odhaleným prohřeškům patřil ohýnek na Valdeku. Ačkoli je rozdělávat ohně v Brdech přísně zakázáno, zrovna v okolí tamější zříceniny i přímo uvnitř jejího komplexu to byl opakující se prohřešek i v minulých letech. „Přestupcům hrozí ve správním řízení až patnáctitisícová pokuta,“ upozornila Schindlová.

Většina zaznamenaných prohřešků se však týkala motorizovaných výletníků. Ještě trochu z jiného soudku byl letos v létě případ řidiče, kterého policisté nachytali při průjezdu přes chráněnou oblast poté, co popíjel: za volant usedl pod vlivem alkoholu. Další případy se pak většinou týkaly parkování: právě s ním či s nerespektováním režimu vjezdu souviselo rovných 80 porušení dopravních předpisů či lesního zákona.

„Někteří občané nevědí, že i když se u lesů nenachází zákazová značka, nemohou do nich vjíždět, ani v nich motorovými vozidly stát,“ upozornila Schindlová. S tím, že v takovém případě ve správním řízení hrozí až pětitisícová pokuta. „Řidiči také nesmí zastavit a stát na silniční vegetaci, což jim ukládá zákon o provozu na pozemních komunikacích,“ upozornila mluvčí. Přičemž připomněla, že v tomto případě může sankce uložená na místě dosáhnout až dvou tisíc korun. Řidiči se však často ohrazují: kde tedy mají zastavit? Už před několika lety se hovořilo o potřebě vybudovat po zpřístupnění Brd parkoviště pro návštěvníky s informačními centry a základním hygienickým zázemím – přičemž naplnění těchto tyto plánů stále pokulhává…

Na středočeskou část Chráněné krajinné oblasti Brdy s rozlohou kolem 175 kilometrů čtverečních již šestým rokem dohlíží obvodní oddělení Příbram-venkov. „Jedná se o velmi rozhlehlé území mnohdy s nepřístupným terénem, proto se vznikem chráněné oblasti přibyla na služebně nová technika,“ poznamenala Schindlová s odkazem na terénní vozidla, čtyřkolky i drony, které svěřené území umožní sledovat ze vzduchu. Nejnovějším přírůstkem v autoparku se v létě stala Škoda Kodiaq, která vystřídala octavii.