„Vzhledem k nepřístupnosti některých míst používaly hlídky čtyřkolky a terénní vozidla, zkontrolovaly několik desítek objektů, žádné jejich narušení nezjistily,“ konstatovala příbramská policejní mluvčí Monika Schindlová.

Od podzimu do jara jsou většinou rekreační chalupy opuštěné. Jejich majitelé do nich jezdí v zimním období zřídka, této skutečnosti pak využívají zloději. „Kradou a odnáší vše, na co přijdou, především různé nářadí, jídlo, pití, jízdní kola, elektroniku apod. Cennější věci je lepší nenechávat vůbec přes zimu v objektech,“ připomíná policejní mluvčí.

Na prevenci vykrádání obydlí se zaměřuje také projekt s názvem „Zabezpečte se, chraňte majetek sobě i svým sousedům“. Ten představuje souhrn opatření při ochraně domů, bytů a rekreačních objektů. Jeho hlavním nástrojem je mobilní aplikace „Zabezpečte se“ se základními informacemi a návody na zabezpečení majetku, k dispozici je na Google Play nebo v App Store.

Cílem projektu je informovat veřejnost o všech možnostech a způsobech zabezpečení. „Dalším cílem je vzbudit u majitelů obydlí zodpovědnost k vlastnímu majetku, zájem o jeho zabezpečení, ale klade důraz i na větší všímavost vůči svému okolí, případný pohyb podezřelých osob a vozidel je třeba nahlásit na bezplatnou linku 158,“ uzavřela Monika Schindlová.