„Někteří občané nevědí, že i když se u lesa nenachází zákazová dopravní značka, nemohou dle zákona o lesích do nich vjíždět ani v nich motorovými vozidly stát. Ve správním řízení jim pak hrozí pokuta ve výši až pěti tisíc korun,“ připomněla dopravní pravidlo policejní mluvčí Monika Schindlová.

Řidiči také nesmí zastavit a stát na silniční vegetaci, což jim ukládá zákon o provozu na pozemních komunikacích. „Policisté jim pak na místě mohou hlídky uložit pokutu až dva tisíce korun,“ dodala Schindlová.

Nejčastěji zákazy porušují lidé v Brdech. Letos už řešili policisté v Chráněné krajinné oblasti Brdy celkem 146 porušení zákazu vjezdu a 101krát neoprávněné parkování, jeden řidič byl pod vlivem drog, dva pod vlivem alkoholu a jeden neměl řidičské oprávnění.

„Jen během září, kdy začala houbařská sezóna, udělili příslušníci policie 41 pokut za špatné parkování a 36 pokut za porušení zákazu vjezdu. Dále během letní sezóny odhalily hlídky pět táborníků, kteří si v lese rozdělali oheň,“ konstatovala mluvčí příbramské policie.

Při návštěvě lesa je také dobré pamatovat na bezpečnost a ochranu před zloději. Při opouštění vozidla by mělo být navíc základním pravidlem zkontrolovat, zda na viditelném místě nejsou zanechané nějaké věci. „Jakákoli taška či mobilní telefon přilákají pozornost zlodějů, působí to na ně jako magnet. Příbramští policisté se pohybují v terénu, kontrolují mimo jiné i zabezpečení aut a dohlíží na veřejný pořádek a silniční provoz,“ doplnila Monika Schindlová.