Letos v únoru následovala návštěva neurologie – a od té doby ještě několik cest do ambulancí kvůli injekcím proti bolesti… Tak své obtíže, kdy podle jejích slov lékaři hovoří o tom, že jde o nevratný stav, s nímž se je třeba naučit žít, přiblížila ve středu v jednací síni středočeského krajského soudu žena, jež byla loni v létě zbita při noční návštěvě pivnice v Příbrami.

„Naposledy mě před čtrnácti dny převezla záchranka do příbramské nemocnice s nakumulovanou bolestí hlavy,“ svěřila se. Dodala pak, že úplně naposled ji kolegové odváželi na akutní příjem pražské Nemocnice Na Bulovce poté, co se jí v pondělí udělalo špatně v práci.

Údery v herně i před ní

Návštěvu podniku v blízkosti domu, kam se prý přestěhovala jen dva měsíce před incidentem, označila poškozená při své svědecké výpovědi za chybu. „Nejhorší rozhodnutí v mém životě; udělala jsem blbost,“ uvedla, když v jednací síni vyprávěla, jak si poté, co doma uložila dceru do postele, zaskočila původně jen koupit cigarety – rozhodla se ale zůstat, zkusit štěstí při hře na automatech a povídat si se dvěma neznámými hosty, od nichž se nechala i pozvat na panáka.

Dostala se však do konfliktu s jiným návštěvníkem, který ji podle jejích slov zcela bezdůvodně napadl už v podniku – a následně venku na ulici, když chtěla odejít domů, ale ještě si s dvojicí nových známých zapálila. Obžaloba hovoří o šesti úderech do hlavy, přičemž poté, co ji útočící muž srazil na zem, měly následovat ještě sedmá a osmá rána.

V souvislosti s tímto skutkem čelí obžalobě z pokusu o zločin těžkého ublížení na zdraví a z přečinu výtržnictví nyní čerstvě 45letý David B. Vysvětloval, že zasáhl ve chvíli, kdy si všiml, že se dotyčná snaží nepozorovaně zmocnit paklíku bankovek čouhajících z kapsy jednoho z mužů, s nimiž se v podniku bavila.

To, že by se o peníze zajímala i že by si jich vůbec všimla, vyslýchaná svědkyně (jež se s obžalovaným odmítla setkat v jednací síni) popřela. Myslela si prý, že již od pohledu agresivní útočník, s nímž však předtím neměla žádný konflikt a ani se s ním nebavila (ne tedy, že by zasáhla do momentu, kdy hovořil s jedním z mužů hrajících na automatech, jak tvrdí on) měl spadeno na její mobil. Ten prý vytáhla, když jí začal nadávat a sápal se na ni – s tím, že přivolá policii, pokud ji nenechá na pokoji. Po převozu do nemocnice proto byla překvapena, když se telefon našel v její kabelce.

Odmítla také svědecké vyjádření, že se na noční výpravu do herny vydala bez spodních kalhotek. Tenhle postřeh označila za omyl, plynoucí snad z toho, že má v oblibě bezešvé prádlo tělové barvy. Předsedkyně senátu Alexandra Chrdleová nicméně upozornila, že viděla záznam kamerových záběrů z podniku: „Vaše chování nebylo nevinné.“

Krev tekla v provozovně občerstvení

Jako pokus o těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hodnotí státní zástupce Tomáš Milec také předloňskou událost, kdy byl 3. června 2016 v noci zraněn návštěvník příbramské provozovny občerstvení. Podle zjištění kriminalistů to měl mít na svědomí také David B., jenž zaútočil opakovaně. Po prvním konfliktu napadený odešel – a když se do podniku vrátil, dostal takovou nakládačku, až zůstal v bezvědomí.

Že by něco takového viděl, ale svědek, který tehdy vypomáhal jako číšník, u soudu nepotvrdil. Vyprávěl, že vše vnímal jako nehodu spojenou s pádem za vstupními dveřmi, které šly špatně otvírat. Sám jen slyšel ránu, ale o tom, co se stalo, má jasno, i když to neviděl: „Když přišel, zakopl o nějakou rohožku a robil si hubu. Tekla mu krev; myslím si, že z rypáku. Pardon – z nosu,“ uvedl svědek, který připustil, že i on sám byl v minulosti trestán za ublížení na zdraví a krádež.

Připustil nicméně, že „nějak se to tam servalo“ a muž, který utrpěl zranění, osudného dne opakovaně přicházel a odcházel. Odešel prý poté, co pil pivo a šest nebo sedm velkých vodek – a když se po hodině nebo hodině a půl vrátil, měl u oka odřeninu s trochou krve; zřejmě po pádu. „Obžalovaný přišel, až když už tam byla policie; ještě se smál, že musel ukazovat ruce, jestli na nich nemá krev,“ doplnil svědek.

Ani někteří z dalších svědků příliš světla do události nevnesli. „Nikdo si nic nepamatuje, všichni máte nějaké problémy s pamětí,“ posteskla si na jejich adresu soudkyně Chrdleová.