Tím to však neskončilo. Za chvilku totiž přišla k lavičce jiná žena. Podle popisu měla být silnější 170 centimetrů vysoké postavy. Měla krátké vlasy a mohlo ji být přes 40 let. Na sobě měla světlý kostýmek a v ruce držela papíry. Tvrdila, že je sociální pracovnice, znala o seniorce některé detaily. Chtěla zkontrolovat, jak bydlí a tvrdila, že jí nese tisíc korun na přilepšenou k důchodu.

„V bytě poškozené nejdříve říkala, že má pouze pětitisícovou bankovku a potřebuje rozměnit. Když však seniorka peníze odmítla, najednou si vzpomněla, že tisícikorunu má vlastně přesně,“ přiblížila situaci mluvčí. Žena se zdržela nakonec asi čtvrt hodiny a neustále něco povídala. Mezitím však zřejmě její kumpánka prohledala ostatní místnosti a ukradla uschovanou hotovost.

V souvislosti s případem policie upozorňuje, že senioři by měli být v komunikaci s cizími lidmi obezřetní. „Podvodníci jsou dobří vypravěči, znají dost detailů, hrají na city, jsou vynalézaví a obratní, ochotní pomoci nebo naopak tvrdí, že potřebují pomoc,“ varuje mluvčí policie a připomíná, že podvodníci při svém jednání využívají různé finty.

Může jít o vracení přeplatku daní či za elektřinu. Tvrdívají, že nesou jednorázové zvýšení důchodu, kontrolují elektroměry a vodoměry, slibují i donášku jídla nebo předstírají zájem o nemovitost. Triků ale je více a všechny se odehrály v minulosti i na Příbramsku.

Radou pro seniory a nejen pro ně je, aby neotvírali dveře neznámým lidem, jedině pokud se jim důvěryhodně prokáží. Určitě by neměli otvírat automaticky dveře každému, kdo zazvoní. Pokud je osloví jménem, neznamená to, že je dotyčný zná. Mohl si to přečíst na dveřích či na dopisní schránce.

„Je dobré využívat panoramatické kukátko a řetízek na dveřích. I na první pohled sympatický člověk nemusí mít dobré úmysly,“ dodává Monika Schindlová s tím, že jednou z hlavních zásad je, nemít doma větší obnos peněz v hotovosti nebo velmi cenné věci.