Falešný doktor působil v zařízení od října loňského roku. Obviněný nikdy neměl lékařský titul a ani nebyl členem Lékařské komory.

„Muž se vydával v sanatoriu za lékaře, používal oděv lékaře záchranné služby, jmenovku s nápisem lékař a razítko. Prováděl vyšetřování pacientů, stanovoval diagnózy a podávání léků,“ uvedla k případu policejní mluvčí Monika Schindlová. Podle policie nejméně v jednom případě aplikoval zaměstnankyni injekci, údajně s vakcínou proti žloutence. Pachatel navíc převzal 7000 korun na nákup vakcín. Jedné ženě také slíbil nákup počítače. „Na to si od ní vzal 10 tisíc korun a z jejího bytu ještě ukradl dalších 15 tisíc korun. Další ženě přislíbil opatření právní pomoci. Za to inkasoval 4000 korun. Obviněnému nyní hrozí až dva roky ve vězení,“ doplnila policistka.

„Přijel k nám jako záchranář z Prahy ve vybaveném záchranářském voze a v obleku,“ řekla tehdy Deníku ředitelka sanatoria Ladislava Maťhová.

Podvodník se prý do sanatoria pro lidi nemocné především s Alzheimerovou chorobou dostal na doporučení vrchní zdravotní sestry, která jej znala z dětství. O jeho nekalých záměrech však neměla tušení.

„Představil se jako Miloslav Dudek, jméno měl na razítku i s titulem lékaře. Nikoho by v tu chvíli nenapadlo požádat o legitimaci. Řekl, že dělá atestaci v Thomayerově nemocnici v Praze a projevil zájem o práci se starými lidmi. S tímto zájem se dnes už moc nesetkávám,“ popsala první setkání s na pohled seriozním a důvěryhodným „lékařem“ ředitelka Maťhová. Muž tak dostal možnost k občasným návštěvám sanatoria, ale bez dozoru prý nikdy nebyl.

Vedení sanatoria se ale už v únoru ohradilo k policejní verzi, která tvrdí, že podvodník v sanatoriu předepisoval léky, aplikoval injekci či by stanovoval diagnózy. Pražák měl údajně totiž u jedné ze zaměstnankyň nařídit hospitalizaci, která nebyla nutná.

Muž prý postupně začal zvyšovat své nároky a chtěl dělat vizity, plánoval si zřízení ordinace v budově sanatoria a chtěl tam léčit lidi. V ten moment došla ředitelce trpělivost a podvodníka vyhodila. Už v době, kdy vyloudil zálohu na vakcíny proti žloutence v období, kdy byla nedostatkovým zbožím, začalo vedení zdravotnického zařízení ještě více pochybovat o jeho serióznosti. Vakcíny nikdy nesehnal a peníze nevrátil. Pak stačil jeden telefonát do Thomayerovy nemocnice, aby se přišlo na to, že dotyčný lékař tam vůbec není. Pak se rozjelo vyšetřování a policie zjistila, že muž není žádným amatérem. Na svědomí měl už v minulosti různé krádeže.