V Příbrami a okolních vesnicích řádí po celý prosinec zloději kovů. Perné chvíle už připravili řadě majitelů rodinných domů, a to především v Příbrami a obci Dubno.

Někdy začátkem měsíce odmontovali zloději měděné svody ze dvou rodinných domů v Příbrami IX. Potom zmizely okapy z rodinného domu a ze stodoly v Dubně. Před pár dny znovu udeřili v Dubně.
Ve čtyři hodiny ráno se pustil neznámý pachatel do rozebírání měděných okapů na domě. „Při krádeži ho sice vyrušil alarm, ale než si stačil majitel uvědomit, co se děje, stačil zloděj rozebrat a ukrást okapy za 8000 korun,“ uvedla mluvčí policie Lenka Pavlová.

Není to tak dávno, kdy z domů v Příbrami II zmizelo 32 metrů svodů za téměř 45 tisíc korun.
Šok pak musel zažít majitel novostavby v obci nedaleko Příbrami, když mu zloděj ukradl věci za 215 tisíc korun. Z objektu zmizel elektroinstalační materiál, radiátorová tělesa, vířivá vana a rovněž měděné svody.

Kvůli podobným kšeftům s různými druhy kovů vstoupí od Nového roku v platnost nový zákon. Jenomže těm majitelům domů, na které se znovu zaměří zloději, příliš nepomůže. Zákon totiž od ledna zakazuje vykupovat od fyzických osob ve sběrným surovinách poklopy z kanálů nebo předměty bohoslužebného či pietního charakteru a také značky a kabely. O měděných okapech ale není v zákoně ani zmínka. V platnosti tak alespoň zůstávají anebo jsou ještě přísnější kritéria při výkupu druhotných surovin. Provozovatelé či majitelé výkupen musejí evidovat konkrétní případy, od koho a kdy koupili některé suroviny, aby to usnadnilo případné vyšetřování krádeže kovů.

„Majitelům domů pomůže nový zákon s vyhláškou v tom, že zpřísní evidenci vykupovaných surovin, tedy i mědi. Výkupna nesmí předat informaci dál a když poškozený podá trestní oznámení, okamžitě může policie v kterékoliv sběrně podle záznamu dohledat, kdo kov odevzdal,“ uvedl Jakub Kašpar z ministerstva životního prostředí s tím, že nešlo omezit například výkup mědi, protože by tím byli především poškozeni poctivý majitelé domů, kteří by nemohli například prodat staré okapy při výměně svodů na domku.