„Odborník z firmy Construct na místě poradí případným zájemcům s jednotlivými typy zabezpečení. Budou zde také zástupci Městské policie Příbram a Policie ČR, na které se budou moci občané obrátit s případnými dotazy,“ informuje policejní mluvčí Monika Schindlová.

Počty odcizených aut jsou alarmující

Na Příbramsku bylo v roce 2008 odcizeno 253 aut, v roce 2009 162 vozidel a v loňském roce „pouze“ 125 automobilů. V prvním čtvrtletí tohoto roku bylo ukradeno 23 vozů. V roce 2010 bylo také na příbramském okrese vykradeno 639 aut. Ze statistik vyplývá, že v České republice je každý den v průměru odcizeno 35 vozidel.

U zlodějů vede Škoda a Volkswagen

Nejčastějšími značkami, o které mají zloději zájem, jsou například Škoda Octavia, Škoda Fabia a VW Passat. Auta se buď kradou pro pozdější prodej, kdy pachatelé mění jejich identitu přeražením čísel karoserie a motoru, změnou barvy laku a výrobou falešných dokladů, ale především jsou zcizovány na náhradní díly.

Auto klidně zmizí do dvaceti vteřin

Pachatelé používají k překonání uzamčení vozu i univerzální klíče a speciální techniku například na odpojení imobilizéru. Automobil je tak ukraden do 20 vteřin a člověk, který jde kolem, ani nepozná, že byl svědkem krádeže. „Odcizená auta nechávají zloději také takzvaně vychladnout. To znamená, že je někde odstaví a během té doby zjistí, zda nejsou napojena na vyhledávací systém,“ vysvětluje Schindlová.

Důležitá je prevence

Prevence krádeží aut je parkovat v garáži nebo alespoň na osvětleném místě. Především je důležité použít dostupné mechanické bezpečnostní prvky, dále aktivovat elektronické bezpečnostní systémy a také použít výstražné samolepky informující o zabezpečení vozu. Každý bezpečnostní prvek má svůj význam. Jakékoli přidané zabezpečení proti krádeži významně prodlužuje dobu potřebnou k jeho odcizení, kombinace více prvků tak výrazně snižuje riziko krádeže.

Bezpečnostních systémů je mnoho

Používají se mechanické systémy, a to uzamykání řadicí páky nebo volantu. Lepší ochranou jsou však zařízení pevně spojená s karoserií vozu.
Dále jsou k dispozici elektrické a elektronické bezpečnostní systémy: skryté vypínače startéru nebo paliva, imobilizéry - v případě neoprávněného užití vozidla rozpojí několik důležitých elektrických okruhů, autoalarmy - optická a akustická signalizace, operátory - kapesní přijímače signálu o neoprávněné manipulaci s vozidlem.

Také se využívají vyhledávací systémy, tzv. pokrádežové systémy umožňující v okamžiku spáchání útoku na vůz přenést informace, které určují směr pohybu a konkrétního místa, kde se vozidlo nachází. Identifikační systémy - jde o neodstranitelné označování vozidla speciálními prostředky, a to viditelně nebo skrytě. Patří sem například značení skel, tzv. pískování, dále unikátní mikrotečky s hologramy, kterými se označí nosné díly karoserie vozidla.