Vysoká kriminalita trápí Příbramáky. Mnozí se bojí vycházet po setmění do ulic, protože mají strach s přepadení. Loupežných přepadení se v Příbrami za loňský rok stalo opravdu hodně. Krádeží v obchodech nebo vloupaček do aut je také pěkná řádka. Lidé se ptají, kde je policie a městští strážníci?

Lidé se obávají přepadení v okolí Hořejší Obory
„Nedá se přehlédnout, že město Příbram neustále čelí vysoké kriminalitě, a to i přesto, že avizovalo důrazný boj s kriminalitou,“ píše v diskusi na webových stránkách města Příbramačka a svůj dotaz směřuje na adresu městské policie. Také by ji zajímalo, proč v rizikových oblastech, jako například v Milínské ulici, je často ve večerních hodinách vypnuto osvětlení, proč nejsou policisté ani strážníci vidět v ulicích a upozorňuje na místa kolem rybníka Hořejší Obora, kde jsou často přepadáváni lidé takzvanými kapucáři. Žena připomíná i řadu vykradených obchodů.

Milan Fára z Městské policie Příbram dává ženě v podstatě za pravdu, když říká, že přestože město zrealizovalo v roce 2008 velký počet projektů prevence kriminality a přijalo řadu různých opatření ke snížení kriminality, není současná bezpečnostní situace ve městě dobrá. „Na druhou stranu, pokud srovnáme počet spáchaných trestných činů za období leden až listopad v roce 2007 a ve stejném období v roce 2008, zjistíme, že v roce 2008 bylo za těchto jedenáct měsíců spácháno o 338 trestných činů méně. To je snížení trestné činnosti o 15 procent,“ uvedl Milan Fára.

Městská policie: v ulicích jsou každý večer hlídky
Kvůli vypínání veřejného osvětlení v rizikových lokalitách podotkl, že se jedná o poruchy, které vznikají kvůli stáří osvětlení a také vandalismu.
„V katastru města Příbram se každý večer a noc pohybují dvě až tři dvoučlenné hlídky strážníků městské policie, které jsou pětkrát v týdnu posíleny o dvoučlennou hlídku strážníků se služebním psem,“ doplnil Fára k dotazu na stížnost, že nejsou vidět v ulicích strážníci.
Zeptali jsme se, co na dotaz Příbramačky bude říkat policie. „Je pravda, že Příbram čelí vysoké kriminalitě, ale loňský rok je z pohledu statistiky skutečně příznivější. Nicméně policie se potýká s nedostatkem lidí. Přesto jsou ustanoveny noční hlídky v rizikových oblastech. Při nočních službách pomáhají i lidé z kriminálky,“ reagovala mluvčí policie Monika Schindlová.

Policie zadržela trojici, která vykrádala obchody
Na otázku ohledně řady vloupání do prodejen na území celého Příbramska řekla policistka, že byla zadržena parta mužů, která má spoustu z těchto obchodů na svědomí.
Povedený trojlístek mužů ve věku 27, 25 a 42 let nedávno skončil s pouty na rukou. Trojice je podezřelá ze série vloupání do mnoha obchodů na Příbramsku.
Podle policie má na svědomí několik krádeží v obchodech, a to především v listopadu loňského roku.
„Muži se měli vloupat do obchodu Coop v Obecnici a v Rožmitále pod Třemšínem, dále do prodejny potravin Skalice v Březnici, do prodejen v obci Láz, Hvožďanech, Hluboši a v Pičíně. Podezřelí jsou také z vykradení čerpací stanice v obci Obory.
Zloději šli především po cigaretách, penězích, ale brali i poštovní známky, cukrovinky, dobíjecí kupony do telefonů a alkohol,“ upřesnila policistka Monika Schindlová.
Škoda, kterou povedená parta způsobila, se pohybuje kolem 200 tisíc korun. Proti mužům bylo již zahájeno trestní stíhání pro trestné činy krádeže a poškozování cizí věci. Za to jim hrozí až tři roky vězení.

Zloděj v Tescu byl na mol
Ve středu také zadržel pracovník ochranky obchodního domu Tesco v Příbrami pětatřicetiletého muže.
Bezpečnostní kamera odhalila zloděje, jak si ukládá kradené věci do kapes a prochází přes pokladny bez zaplacení.
Chmatáka, který se pokusil pronést zboží za 5000 korun, si převzali policisté a odvezli ho na záchytku. Muž si zřejmě dodával kuráž alkoholem, ale notně to přehnal. V dechu měl povedený zákazník 2,5 promile.