VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Trestných činů ubylo, ale je více znásilnění

Příbram - Podle policejní statistiky za rok 2010 klesl na území celého Příbramska nápad trestné činnosti. V roce 2010 bylo na Příbramsku spácháno celkem 3801 trestných činů, to je oproti roku 2009 o 230 činů méně.

27.1.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Václav Pancer

Nejvíce trestných činů se stalo v Příbrami. Ve městě jich bylo zaznamenáno v loňském roce 1524, což je 40 procent z celkového nápadu trestné činnosti v okrese. I tak se podle policie bezpečnost v Příbrami zlepšila. „Ještě v roce 2009 zde tvořila kriminalita téměř polovinu z celkové trestné činnosti na Příbramsku. Objasněnost se oproti předcházejícímu roku zvýšila. Celkem bylo objasněno 1162 trestných činů, to je téměř 31 procent z celkového nápadu trestné činnosti,“ upřesnila policejní mluvčí Monika Schindlová.

Pokles například vykazuje v rámci celého okresu majetková trestná činnost. Spácháno bylo 2689 případů, jde tak o pokles oproti roku 2009 o 329 činů, objasněno bylo o 84 případů více.

„Mezi nejčastější majetkovou trestnou činnost náleží krádeže vozidel dvoustopých (125) a především vloupání do nich (639 případů, což je téměř 17 % z celkového nápadu trestné činnosti). I když došlo u trestného činu krádeže věcí z vozidel k poklesu o 197 případů, neustále je to nejčastější trestná činnost na území Příbramska, která značně zatěžuje nejen policii, ale především obyvatele, protože se dotýká velkého množství z nich. Přímo ve městě Příbrami bylo spácháno 291 případů vloupání do vozidel,“ dodala policistka s tím, že kvůli tomu policie ve spolupráci s Městskou policií Příbram přijala i nová preventivní opatření.

Například formou letáčku na autě s nápisem Zpráva policisty/strážníka, ze kterého se řidič dozví, že jeho vozidlo bylo kontrolováno a v jakém stavu se automobil nacházel. Policisté a strážníci při své pochůzkové činnosti tak dávají pozor na majetek občanů v rámci zvýšených preventivních kontrol a také tímto způsobem informují občany o své činnosti.

Další majetkovou trestnou činností jsou krádeže vloupáním. Těch bylo v loňském roce 1041 (v roce 2009 – 1151), což je o 110 případů méně. Z celkového počtu vloupání se podařilo objasnit 131 případů. To je oproti roku 2009 o 39 případů více. Šlo zejména o vloupání do chat (142), domů (69), bytů (42) a obchodů (35).

Nárůst je u nedovolené výroby a držení psychotropních látek a jedů o 19 případů, tedy z 27 v roce 2009 na 46 vloni. Oproti 35 krádežím jízdních kol v roce 2009 je hlášeno vloni 75 případů. Přibylo i dalších trestných činů: zanedbání povinné výživy (o 35 případů více), maření výkonu úředního rozhodnutí, krádeže součástek z vozidel, vloupání do bytů a kapesních krádeží.

„U násilné trestné činnosti byl v roce 2010 zaznamenán pouze mírný pokles, a to ze 177 případů na 176, ale objasněnost se výrazně zvýšila,“ konstatovala policejní mluvčí Schindlová. Evidovány a i objasněny byly dvě vraždy. Pro upřesnění je ale nutné poznamenat, že v této kategorii trestných činů jsou započteny nedokonané pokusy vraždy. V tomto případě je tak do statistiky zahrnut i případ malé Andělky, kterou matka odložila. Nejvíce byly v kategorii násilných trestných činů zastoupeny loupeže - 26 případů a především úmyslné ublížení na zdraví, což bylo 46 případů.

U loupeží došlo k výraznému poklesu o 26 případů, u ublížení na zdraví šlo o snížení o 8 případů. Novým trestným činem je nebezpečné pronásledování (stalking), kdy bylo v loňském roce nahlášeno 7 případů.

Počet evidovaných hospodářských trestných činů v roce 2010 výrazně klesl, a to o 50 případů ze 193 na 143. Nejčastějšími případy jsou například úvěrové podvody nebo neoprávněné držení platebního prostředku například platební karty.

Rapidně vzrostla na Příbramsku mravnostní kriminalita. V loňském roce bylo evidováno 27 těchto trestných činů (2009 to bylo 13 případů). Z je 14 případů znásilnění, což je nárůst ze 4 na 14.

Recidivisté spáchali na Příbramsku celkem 320 trestných činů a mladiství ve věku od 15 do 17 let se podíleli na 47 případech.

Autor: Karel Hutr

27.1.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Netradičně přímo při závodě volili účastníci Trailmaniacs.
3

OBRAZEM: Volby na běžeckém závodě na Příbramsku

Ilustrační foto

Příbram o svém vítězství nad Ústím rozhodla čtyřmi góly během patnácti minut

Komise musely řešit neplatné voličské průkazy, ale i stěhování

Střední Čechy – Vše probíhalo standardně. Přesně s těmito slovy se ohlédla za hlasováním během parlamentních voleb ve Středočeském kraji Eva Jůzová, vedoucí oddělení správních agend Krajského úřadu Středočeského kraje. Podle jejích slov se na hejtmanství nedostaly informace o tom, že by se odehrálo něco mimořádného. „Nevíme o tom, že by někde zasahovala policie,“ konstatovala Jůzová k dění ve volebních místnostech.

Bernard Plavec: Sport pro mě býval sprosté slovo

Dobříš – Sport mu dlouhou dobu nic neříkal, ale pak objevil kouzlo Muay Thai, kterému je nyní schopen obětovat naprosto cokoliv. Nejen o tom mluvil v rozhovoru Bernard Plavec.  

Na Příbramsku je o volby rekordní zájem

Příbramsko /FOTOGALERIE/ - S úderem čtrnácté hodiny se včera na Příbramsku otevřely dveře všech 228 volebních okrsků. Voliči dnes a zítra budou vybírat nové složení Parlamentu ČR z rekordních 31 politických uskupení.  

OBRAZEM: Na Příbramsku začaly parlamentní volby

Příbramsko – S úderem 14 hodiny se dnes na Příbramsku otevřely dveře všech 228 volebních okrsků. Voliči dnes a zítra budou vybírat nové složení Parlamentu ČR z rekordních 31 politických uskupení. Volit mohli lidé včera až do 22 hodiny. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení