VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kriminalita: loni méně krádeží, více úvěrových podvodů

Příbram– Policie vyhodnotila počty trestných činů, které se staly loni na Příbramsku. Čísla ukazují na pokles v oblastech krádeží, vloupání, násilí, výroby, prodeje a uchovávání drog a méně bylo i mravnostních deliktů.

24.1.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Policie ČR

Naopak loni kriminalisté řešili zhruba o stovku více hospodářských trestných činů. Nejčastějšími případy jsou podvod, úvěrový podvod a neoprávněné držení platebního prostředku. „Nejde však o kvantitativní nárůst, ale projevuje se zde zvýšená kvalita na úseku odhalování a objasňování policejními orgány,“ uvádí policejní mluvčí Monika Schindlová.

Nyní se podívejte na podrobnější vyhodnocení loňských trestných činů ve srovnání s rokem 2010.

Celkem třetina objasněných činů

Loni bylo na Příbramsku spácháno celkem 3665 trestných činů, což je oproti roku 2010 o 136 méně. „Za posledních pět let se tak podařilo výrazně snížit trestnou činnost, v roce 2007 totiž řešila příbramská policie téměř pět tisíc trestných činů,“ porovnala Monika Schindlová. Policie objasnila třetinu trestných činů, tedy 1096 případů, což je stejná úroveň objasněnosti jako v roce 2010.

V Příbrami se loni stalo 1674 trestných činů, což je téměř 46 procent z celkového nápadu trestné činnosti na Příbramsku.

Loni výrazně ubylo krádeží a vloupání

U majetkové trestné činnosti policie zaznamenala výrazný pokles. Celkem bylo spácháno 2517 případů, což je o 172 méně než v roce 2010. V porovnání s předchozím rokem je objasněnost na stejné úrovni, objasněno bylo 304 případů.

Nejčastější majetkovou trestnou činností jsou krádeže věcí z vozidel. Policisté řešili 456 případů, což činí téměř 12 procent z celkového nápadu trestné činnosti, i když bylo nahlášeno o 183 případů méně. V Příbrami loni zloději vykradli 296 vozidel. Na Příbramsku zmizelo 130 aut.

Další majetkovou trestnou činností jsou krádeže vloupáním. Loni jich lidé nahlásili 898, v roce 2010 to bylo 1041, což je o 143 případů méně. Z celkového počtu vloupání se podařilo objasnit 130 případů, což je oproti roku 2010 mírné zvýšení. Zloději se nejčastěji vloupali zejména do chat (129), domů (100), obchodů (48) a bytů (30).

Odhalování drog

Loňská statistika ukázala také na pokles u trestného činu nedovolená výroba a držení psychotropních látek a jedů o 22 případů z předešlých 46. „Počet však vypovídá spíše o efektivitě odhalování policií, než o skutečném rozsahu této trestné činnosti,“ konstatuje policejní mluvčí.

Policisté dále řešili například 18 případů sprejerství, 246 případů poškození cizí věci, zanedbání povinné výživy 190krát, pytláctví čtyřikrát, týrání čtyřikrát, pětkrát nedovolené ozbrojování a dvakrát šíření poplašné zprávy.

Loni o něco méně násilníků

Násilná trestná činnost v roce 2011 klesla o 18 případů, a to ze 176 na 158. Na Příbramsku se loni nestala žádná vražda, v předchozím roce vyšetřovala policie vraždy dvě.

Čtyři nebezpečná pronásledování

Nejvíce bylo loni zastoupeno úmyslné ublížení na zdraví, to je 54 případů a dále 23 případů loupeže. U nich došlo k poklesu o tři případy, u ublížení na zdraví došlo k navýšení o osm případů. Nebezpečné pronásledování policisté řešili čtyřikrát. Objasněnost násilných trestných činů je na obdobné úrovni jako v předloňském roce.

Stoupl počet úvěrových podvodů

Počet zaevidovaných hospodářských trestných činů loni výrazně stoupl, a to o 105 případů, ze 143 na 248. Nejčastějšími případy jsou podvod, úvěrový podvod a neoprávněné držení platebního prostředku jako například platební karty.

Mravnostní kriminalita klesla, v loňském roce bylo evidováno 19 těchto trestných činů. V roce 2010 to bylo 27 případů. Z devatenácti případů bylo sedm znásilnění a 11 případů pohlavního zneužívání.

Trestnou činnost na Příbramsku páchali recidivisté celkem v 230 případech a mladiství ve věku od 15 do 17 let se podíleli na 27 případech.

Autor: Markéta Lišková

24.1.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Bojovník v Muay Thai Bernard Plavec.

Bernard Plavec: Sport pro mě býval sprosté slovo

V Drahlíně se volit jezdilo i na kole.
124

Na Příbramsku je o volby rekordní zájem

OBRAZEM: Na Příbramsku začaly parlamentní volby

Příbramsko – S úderem 14 hodiny se dnes na Příbramsku otevřely dveře všech 228 volebních okrsků. Voliči dnes a zítra budou vybírat nové složení Parlamentu ČR z rekordních 31 politických uskupení. Volit mohli lidé včera až do 22 hodiny. 

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Lepší sedadla a třetí rozměr vrátily diváky do příbramského kina

Příbram – Jeden čas to s kinem vypadalo především kvůli návštěvnosti dost bledě, ale to je nyní už minulostí. Za první pololetí letošního roku byl průměrných počet 102 diváků na každé promítání. Příbramské kino je tak na druhém místě v návštěvnosti ze 188 sledovaných kin z celé republiky. Do těchto statistik se ale nezapočítávají multiplexy.

Papežem vyznamenaný skautský vedoucí navštívil Dobříš

Dobříš /FOTOGALERIE/ - Ve středu 11. října uspořádalo místní skautské středisko v Pastoračním centru sv. Tomáše v Dobříši kulturní podvečer. Na programu bylo promítání dokumentárního filmu o historii českého skautingu Skauti bez lilie.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení