Příbramští policisté přijali v jednom dni dvě oznámení o podvodech, které se týkaly investování do kryptoměn.

U staršího muže začala cesta do pekel kliknutím na reklamu o investování na sociální síti. A vzápětí následovaly přesvědčivé telefonáty.

„Krátce nato se mu telefonicky ozvala neznámá žena, která ho přesvědčila o výhodnosti investice a o nutnosti zaplatit vstupní poplatek,“ uvedla policejní mluvčí Monika Schindlová. A částka přes šest tisíc korun změnila rychle majitele.

Tím to ale neskočilo. „Poté mu zavolal neznámý muž, který mu namluvil, že je nutné si instalovat program AnyDesk a poslat další poplatek čtyři a půl tisíce korun,“ dodala Schindlová.

K největší ráně se ale teprve schylovalo. Pachatelé totiž muži pomocí vzdáleného přístupu do jeho počítače odcizili z bankovního účtu sto tisíc korun.

Také ve druhém případě, kdy byl obětí mladý muž, šlo o investice do kryptoměn. Přesvědčování po telefonu bylo postaveno na tvrzení, že se touto cestou jeho úspory výrazně znásobí. Nejdříve poslal na stanovený účet 120 tisíc korun. Podvodníkům to ale bylo málo.

„Následně mu tyto peníze měly být údajně zablokovány a přišel mu e-mail s tím, že pokud je chce uvolnit, musí zaplatit další částku, tentokrát 150 tisíc korun,“ popsala systém policejní mluvčí. O peníze oba muži přišli.

 

Jak se bránit nástrahám virtuálního světa

Nikdy neinstalujte neznámé aplikace do telefonu či počítače.
Nikdy nejednejte podle nesmyslných pokynů, jako je vklad na údajně zabezpečený účet.
Nikdy nedávejte informace o vaší platební kartě ani nepřecházejte do internetového bankovnictví přes odkazy zaslané v e-mailech či SMS zprávách.
Další informace o různých kyberpodvodech lze získat v rámci projektu Mysli, než klikneš.