Dále upřesnila možnosti ochrany před vloupáním: „Lze je ale zabezpečit pomocí mechanických zábranných prostředků, například bezpečnostními uzamykací systémy odolnými proti vrtání a násilnému vylomení cylindrické vložky. Vniknutí lupiči znesnadní bezpečnostní kování, bezpečnostní dveře a zárubně, které zabrání vyražení dveří, přídavné závory na dveře, okenice či mříže, bezpečnostní fólie zamezí prohození předmětů, zpomalují dokonce i šíření požáru, či bezpečnostní skla.“
Mluvčí přiblížila, že jde vlastně o prostředky, které ztěžují vniknutí do obydlí. Dále je možné použít technickou ochranu, reprezentují ji elektronická zařízení, kamerové monitorovací systémy, lokální signalizace akustická či optická, detektory pohybu, systémy s dálkovou signalizací neboli telefonní hlásiče.
Na vykrádání obydlí se zaměřuje preventivní projekt s názvem „Zabezpečte se, chraňte majetek sobě i svým sousedům“, který představuje souhrn opatření při ochraně domů, bytů a rekreačních objektů. Jeho cílem je informovat veřejnost o všech možnostech a způsobech zabezpečení prostřednictvím mechanických zábranných a zámkových systémů v kombinaci i s elektronickou ochranou.
Letní měsíce jsou z hlediska vloupání do domů a bytů nejrizikovějším obdobím roku, protože velké množství lidí v době volna odjíždí na dovolenou. Minimální obranou proti zlodějům je řádné uzavření a uzamčení vstupních dveří a oken. „Toto pravidlo platí, i když opouštíme domácnost jen na krátkou dobu,“ uvádí mluvčí Monika Schindlová.
Dále varovala, že pootevřená okna v pozici „ventilačky“ a různé prosklené plochy jsou pro nenechavce ideální vstupní cestou, kterou snadno překonávají.