Jedná se o speciál určený výhradně pro závodní okruhy, který v běžném provozu nemá co pohledávat. Ani se s tím nepočítá; řidič tak třeba nemá k dispozici žádné zařízení, kterým by mohl dát znamení o změně směru jízdy. Takovýto stroj mezi běžnými auty znamená obrovskou hrozbu pro ostatní účastníky silničního provozu třebas i proto, že i drobná nerovnost na vozovce by mohla jeho jízdu nekontrolovatelně „rozhodit“.

Formule na dálnici D4. Archivní foto.
Pirát s červenobílou formulí se po dvou letech zřejmě vrátil na dálnici

Před třemi roky byla formule na dálnici zaznamenána poprvé – a nyní se objevila zas. Upozornilo na to video zveřejněné na sociálních sítích. „Je na něm zachycena formule jedoucí údajně po středočeské dálnici. Videem se samozřejmě budou zabývat policisté, konkrétně z odboru služby dopravní policie krajského ředitelství policie,“ uvedla Suchánková. S tím, že chtějí zjišťovat, kdy a kde bylo video natočeno – a také se budou pídit, kdo seděl za volantem.

„Video se do prostoru sociálních sítí dostalo, jak je uvedeno v médiích, díky řidičům, kterým se podařilo jízdu formule natočit,“ konstatovala Suchánková. S tím, že policie se nyní obrací na každého, kdo pořídil jakékoli záběry dokumentující tuto událost – třeba záznam z kamery v autě, video v mobilu nebo fotku – aby poskytl policii informace, které má k dispozici. Pomoci by mohly i záběry dokumentující okolní provoz: je možné, že formule měla doprovod (a to v podobě tak výjimečných aut, že k vidění bývají skutečně jen ojediněle).

Hawker Hurricane Mk. IV při sobotním programu leteckého dne v Chebu.
U Chebu havaroval letecký unikát z Prahy. Pilotovat ho mohli jen tři lidé

„Budeme velice rádi, když nás autoři těchto videí, ale například i fotografií, budou kontaktovat a poskytnou nám upřesňující informace k pořízení videozáznamů k objektivnímu posouzení této záležitosti,“ uvedla Suchánková. S upozorněním, že ozvat se středočeské policii lze v takovýchto případech nejen pomocí známé linky 158, ale i prostřednictvím Pol Pointu – z počítače s kamerou, tabletu nebo i mobilu s připojením k internetu (a pak s policisty hovořit přes videokonferenci). Odkudkoli; třeba z domova. Stačí poslat e-mail na adresu krps.polpoint@pcr.cz – a v odpovědi přijde odkaz na připojení včetně identifikačního čísla a přihlašovacího čísla PIN.