Již rok je stíhaný dvaašedesátiletý muž z Příbramska, bývalý starosta obce Narysov Zdeněk Mazura, za krádeže archiválií z řady archívů v celé republice.
Policie nyní zveřejnila rozsah trestné činnosti. Vášnivý amatérský filatelista a vyznavač takzvaného předznámkového období byl obviněn z celkem 295 skutků.
„Krádežemi cenných historických listin vznikla podle odhadů škoda za 4,5 milionu korun,“ uvedla pracovnice jindřichohradeckého okresního policejního ředitelství Hana Millerová.
Sběratel “úřadoval“ v archivech v Praze, západních, středních a zejména v jižních Čechách.
Vše podle Millerové odstartoval ve Štramberku nález listiny císaře Zikmunda, která pocházela z Třeboně a pachatel ji prodal překupníkovi.
„Při domovních prohlídkách byla řada archiválií a kopií zajištěna a rozlišoval je znalec. Nakonec se podařilo veškeré odcizené archiválie shromáždit a jakmile rozhodne soud, budou navráceny do archivů,“ pokračovala Millerová s tím, že nejcennější historický dokument byl oceněn na asi 510 000 korun.
Stíhání pachatele bylo zahájeno vloni v dubnu. Filatelista pak strávil dva měsíce ve vazbě.
Po zhruba roce mravenčí práce jindřichohradeckých kriminalistů by se měl spis uzavírat a s návrhem na podání obžaloby poputuje k okresnímu státnímu zástupci.
Lidé v obci na Příbramsku, kde obviněný muž v minulosti stál i v čele radnice, nechtějí o případu příliš mluvit. „Je to slušný člověk. A jako starosta byl dobrý. O tom případu vím, je to sběratel poštovních známek,“ řekl jeden z obyvatelů Narysova. Mazura se zabývá historií poštovnictví, v oboru filatelie získal také řadu významných ocenění.
Starostou byl zvolen jako nezávislý kandidát a ve funkci působil v letech 1998 až 2002.
Zmíněné předznámkové období, kterým se obviněný zabývá, zahrnuje veškeré artefakty, dopisy, obálky a podobně před vydáním známek. „Kdy už byla razítka odesílací, směrová a příjmová,“ vysvětluje majitel jindřichohradecké filatelistické prodejny Miloslav Vrba a upřesnil, že dřív měl dopis většinou podobu listu papíru, který byl složený a navrchu s adresou.
„Je to rošťárna, většinou je u těchto věcí motiv finanční, neboť mnohé listiny mohou mít i velkou cenu, zvlášť, když se týkají osobností,“ dodal.