Tak lze rozumět čtvrtečnímu vyjádření mluvčí středočeské policie Vlasty Suchánkové, která informovala o zjištění soudního lékaře. „Příčinou úmrtí byl otok mozku v důsledku úrazových změn. Mechanismus jejich vzniku je však předmětem dalšího znaleckého zkoumání, a to z oboru soudního lékařství a navazujících zkoumání z oboru balistika a rentgenologie,“ uvedla s důrazem na fakt, že kriminalisté stále čekají na další vyjádření expertů. Bez jejich posudků podle mluvčí „nelze kvalifikovaně a objektivně posoudit možnou trestně-právní odpovědnost“.

Z jejích slov dále vyplynulo, že událost nadále šetří kriminalisté příbramského územního odboru středočeské policie; případ tedy nepřevzali detektivové krajského ředitelství, kteří se věnují vyšetřování těch nejzávažnějších trestných činů.

Úmrtí, které v Březnici vzedmulo vlnu vášní, předcházela situace, kdy strážníci byli 1. srpna dvě hodiny po půlnoci přivoláni k potyčce čtyř lidí. Při zákroku jeden z členů hlídky použil slzotvorný sprej – načež 24letý muž, jenž byl na zemi spoután, upadl do bezvědomí. Záchranáři ho převezli do motolské nemocnice v Praze, kde následujícího dne zemřel.

Svědci emotivně hovořili o tom, že na počátku se zesnulý zapojil do rvačky proto, aby se zastal napadené dívky. I okolnosti a možné souvislosti tohoto konfliktu řeší kriminalisté.