"Záchranáři miminko převezli sanitním vozem do příbramské nemocnice na novorozenecké oddělení. Novorozená holčička ve sněhu a chumelenici ležela téměř nahá," uvedla mluvčí záchranky Tereza Janečková.

Podle policejní mluvčí Moniky Schindlové bylo miminko nalezeno kolem 13. hodiny jedním mužem v ulici Nad Štolou.

"Miminko bylo jen částečně zabalené. Na místo byl vyslán psovod, aby vypátral ženu, co tam dítě zanechala. V tomto případě se jedná o trestný čin opuštění dítěte," upřesnila mluvčí. Jiní policisté na místě čekali na psovoda a hlídali, aby někdo nezničil pachové stopy pro služebního psa. Po matce policie intenzivně pátrá.

"Novorozená holčička byla ve sněhu a zabalená jen v lehkých hadřících a košilce. Byla při vědomí, ale podle lékaře byla silně podchlazená a v ohrožení života. Záchranáři jí po celou dobu zásahu a transportu intenzivně zahřívali," doplnila Tereza Janečková ze středočeské záchranky.

Podle informací z Oblastní nemocnice Příbram se holčička narodila maximálně před 24 hodinami.

"Holčička je ve stabilizovaném stavu, váží 2,80 kilogramu a měří 47 centimetrů. Je postupně zahřívána na správnou tělesnou teplotu, aby si ji i nadále udržela. Miminko je jinak zcela zdravé. Lékaři z novorozeneckého oddělení jí dali jméno Anděla, která měla ve čtvrtek svátek. Osobně si myslím, že při ní nakonec stálo hodně andělů," řekla Monika Boušková, mluvčí nemocnice.

Proč matka nebo kdokoliv jiný nevyužil babyboxu, jenž je v příbramské nemocnici nainstalovaný asi jeden rok, se zatím dá jen spekulovat.

Novorozeně mělo přímo na sobě růžové šatičky a v místě nálezu byl i pletený kostkovaný náramek na ruku.

Policie žádá veřejnost o pomoc při pátrání po matce dítěte. "Veškeré informace je možné sdělit na lince 158, nebo volat na mobilní telefon na číslo 603 706 479. Případné konzultace i na telefon 724 115 248," upřesnil policista Aleš Pavlík.