Pořádný šok prožila mladá dívka v příbramském parku.
V pondělí ráno ji přepadl neznámý útočník v Příbrami II u hřbitova. Lupič držel v ruce zbraň, kterou mířil na ženu a chtěl po ní mobilní telefon a další osobní věci. Šokovaná dívka pachateli odevzdala telefon, peněženku, osobní doklady a stříbrné řetízky. „Poté neznámý pachatel utekl směrem ke hřbitovu. Na odcizených věcech je škoda 4000 korun,“ informovala o loupeži policistka Lenka Pavlová.
Podle policie se nedá vyloučit, že se jedná o stejného pachatele, který zaútočil v lednu v Příbrami na rohu ulic Mariánská a Politických vězňů. Tehdy si vyhlédl večer osamocenou osmnáctiletou ženu, zastoupil jí cestu a namířil na ni pistoli.
„Pachatel chtěl peníze a věci. Dívka mu nakonec dala stříbrné náušnice a útočník zmizel,“ popsala tehdy loupež policejní mluvčí Monika Schindlová.
Neznámý lupič byl štíhlé postavy, vysoký asi 170 centimetrů. Na sobě měl tmavě modré kalhoty a černou bundu s kapucou. Podle výpovědi přepadené ženy byl pachatelem nejspíše nějaký mladík. „Není jisté, zda muž držel skutečnou pistoli. V ruce držel krátkou černou zbraň. Mohla to být ale i plynová pistole,“ dodala policistka Pavlová s tím, že způsob útoku s použitím zbraně je podobný tomu pondělnímu u hřbitova.
V lednu letošního roku se stalo v Příbrami sedm loupežných přepadení, v únoru zatím jedno. Ne vždy se však podle policie jedná o stejného pachatele.
Nejbrutálnější útok se odehrál ráno 15. ledna ráno v ulici Pod Čertovým pahorkem v Příbrami. Dvaasedmdesátiletou důchodkyni surově napadl neznámý útočník. Násilím chtěl důchodkyni strhnout kabelku z ramene. Žena ji však nechtěla pustit, a proto ji násilník táhl asi 15 metrů po zemi, dokud jí nedošly síly a kabelku nepustila. Lupič se pak kabelky zmocnil a utekl. Stařenka skončila v nemocnici s mnohačetnými zlomeninami. Při loupeži přišla o doklady, klíče a 300 korun. Pachatel měl na sobě kostkovanou tmavou bundu s kapucou. Starý byl kolem 20 let, vysoký 160 až 170 centimetrů a byl tmavé pleti. Podle jednoho svědka události šilhal.
Policie v souvislosti s loupežemi prosí veřejnost, zda by pomohla při objasnění některých přepadení. Případní svědci můžou volat na linku 158 nebo na telefonní číslo 724 128 090.
Za celý loňský rok bylo na Příbramsku spácháno kolem 60 loupeží, z toho 46 se stalo v Příbrami. V roce 2007 to bylo celkem 32 loupeží v Příbrami.
Jeden z pachatelů těchto násilných trestných činů v letošním roce byl už dopaden. "Nezletilý mladík pod pohrůžkou násilí požadoval po patnáctiletém chlapci vydání mobilního telefonu. Muž byl již obviněn. Hrozí mu až 10 let za mřížemi. Při výslechu se totiž doznal i k další loupeži,“ připomněla policistka Lenka Pavlová.
Mezi první letošní přepadení náleží i následující případy, u nichž také policie žádá případné svědky o spolupráci. Ráno 13. ledna byla přepadena třiašedesátiletá důchodkyně v Příbrami. Pachatel se jí snažil vytrhnout kabelku, žena však začala křičet o pomoc a lupič utekl.
U dětského hřiště v Příbrami přepadl 6. ledna neznámý útočník osmnáctiletou dívku. Muž na ni vytáhl nůž a požadoval peníze. Dívka mu dala stříbrný prstýnek a pachatel zmizel. V ten samý den byla oloupena i 25letá žena. Ničema ji uchopil zezadu, strhl na zem a vzal jí tašku, kde měla jen tepláky a láhev s pitím.

Podle statistik Policie České republiky se na Příbramsku v roce 2008 celkově snížil počet trestných činů oproti roku předcházejícímu o zhruba 1,5 procenta. Rozdíl činí 335 případů. Minulý rok se například v Příbrami vyskytlo o několik stovek méně krádeží a ze 47 na 20 ubylo i úmyslných ublížení na zdraví. Nicméně vzrostl počet loupeží či poškozování cizí věci. V Příbrami a v okolí se souhrnné množství trestných činů loni snížilo, naopak tomu ale bylo v Dobříši či Březnici, kde zaznamenala policie významný nárůst až o 40 procent.