Za krádeže, výtržnictví, ublížení na zdraví a podvod byl odsouzen na sedm let a osm měsíců, které si odpykává ve věznici s ostrahou. Za mřížemi však A. L. pobude ještě déle – připočte se mu totiž neodsezený zbytek předchozího dvouletého trestu za loupež (na níž se podílel ještě jako mladistvý), z jehož výkonu byl podmínečně propuštěn.
Verdikt, původně vynesený příbramským soudem již před 13 měsíci, je nyní konečný. Trest potvrdil i krajský soud, jenž zamítl odvolání obžalovaného i státního zástupce jako nedůvodná, a nyní i dovolací senát Nejvyššího soudu ČR v Brně.
Pachatel kradl i loupil
Podle rozsudku má A. L. na svědomí vloupání do sesterny v příbramské nemocnici, kam vnikl poté, co plastovou kartičku překonal zámek zabouchnutých dveří. Odnesl si batoh s peněženkou, mobilem a osobními věcmi za čtyři tisíce. Další mobil sebral na ulici, kdy požádal muže, který měl přístroj na šňůrce kolem krku, aby mu telefon půjčil. Když oběť odmítla, strhl jí telefon z krku. Napadený sice zloděje pronásledoval, pachatel však proti němu napřáhl nůž a injekční stříkačku. Na svědomí má A. L. také napadení a zranění muže na autobusové zastávce. Dramatický průběh měla krádež telefonu loni 4. ledna.
Pachatel si před barem nejprve přístroj půjčil, prý si nutně potřebuje zavolat, s aparátem za osm tisíc se ale rozběhl do čekajícího auta s řidičem. Okradený ho ale dostihl a skrze okénko ho chytil za hlavu. Vymohl si tím alespoň procení SIM karty. O dva týdny později naopak poslední okradený zavolal přítelkyni, aby přinesla další peníze. Pětistovka a telefon za tři a půl tisíce se totiž pachateli zdálo být slabou kořistí. Oběti proto lupič ukázal zbraň a donutil ji sáhnout si na zásobník…
Není důvod ustupovat
Odsouzený sice nezpochybnil, že na místech zmiňovaných trestných činů byl, dovoláním se však přesto domáhal nového přelíčení, jež by mu přineslo zmírnění trestu. Některé skutky totiž podle něj nebyly tak drsné, jak se domnívá soud. Nejvyšší soud ale nevyhověl. „Dovolací soud nemá žádný rozumný důvod způsob hodnocení provedených důkazů relevantně zpochybnit,“ konstatovala předsedkyně senátu Věra Kůrková.
Počátkem roku 2004 se řádění tehdy 14letého pachatele stalo předmětem jednání Poslanecké sněmovny. Příbramská poslankyně Eva Dundáčková tehdy interpelovala ministryni školství Petru Buzkovou i ministra vnitra Stanislava Grosse v souvislosti s řáděním delikventa, jenž opakovaně utíkal z výchovných ústavů a vracel se domů do Příbrami, kde s nožem v ruce přepadával lidi – přičemž došlo i ke zraněním. Odpověď nebyla potěšující – v postatě je třeba počkat, až pachatel dosáhne hranice trestní odpovědnosti 15 let – a pak ho za nové zločiny zavřít pod zámek. Tak se taká stalo.