V sanatoriu Harmony v objektu bývalého hotelu Mana na Příbramsku se od října minulého roku snažil „léčit“ nemohoucí seniory falešný lékař.
Jednatřicetiletého podvodníka z Prahy odhalila tento týden policie. „Muž neměl lékařský titul a ani nebyl členem Lékařské komory, přesto v říjnu loňského roku vykonával lékařskou praxi u postižených osob,“ informovala mluvčí policie Lenka Pavlová.

Falešný doktor se do sanatoria pro lidi především s Alzheimerovou chorobou dostal na doporučení vrchní zdravotní sestry, která jej znala od dětství. O jeho nekalých záměrech ale prý nic netušila. „Přijel k nám jako záchranář z Prahy, ve vybaveném záchranářském voze, v obleku. Dnes vím, že to jediné byla pravda. Představil se jako Miloslav Dudek, jméno měl na razítku i s titulem lékaře. Nikoho by v tu chvíli nenapadlo požádat o legitimaci. Řekl, že dělá atestaci na dětskou chirurgii v Thomayerově nemocnici v Praze a projevil zájem o práci se starými lidmi. S tímto zájmem se dnes už moc nesetkávám,“ popisuje první setkání s na první pohled seriozním a důvěryhodným „lékařem“ ředitelka sanatoria Ladislava Maťhová, která se problematikou Alzheimerovy choroby zabývá několik let a fandí prý každému, kdo se o téměř nemohoucí seniory zajímá. A tak svolila k občasným návštěvám. Tvrdí, že bez dozoru jej ale v budově nikdo nenechal.
Podle policie prováděl falešný lékař v sanatoriu Harmony vyšetřování pacientů, stanovoval diagnózy a léky. U jedné z bývalých zaměstnankyň dokonce prý nařídil hospitalizaci, která nebyla nutná. Dokonce nejméně v jednom případě aplikoval zaměstnankyni sanatoria injekci s neznámou látkou, kterou vydával za vakcínu proti žloutence.

Proti tomu se ale Ladislava Maťhová ostře ohrazuje. „Jestli toto prováděl jinde, to je klidně možné. U nás ale nedošlo k tomu, že by komukoliv aplikoval injekci. Nepředepisoval léky ani neprováděl diagnózy. Je ale pravda, že se už při druhém setkání díval do zdravotní dokumentace. Začal vystupovat jako lékař, chtěl dělat vizity a podobně,“ vypráví Ladislava Maťhová. Pochybnosti se prý dostavily při třetí návštěvě. Na požádání, aby vypsal recept na Acylpyrin, prý tvrdil, že nemá bločky a že jako lékař záchranné služby léky předepisovat nesmí. Při jeho poslední návštěvě v sanatoriu už podle ředitelky přitvrdil v požadavcích. Chtěl si zde zařídit ordinaci a léčit lidi.
„To už bylo na mě moc. Vyhodila jsem ho. Myslím, že je duševně nemocný. Dnes už jsem přesvědčená, že je to kombinovaný podvodník. Okradl paní, která ho sem přivedla, u mě vyloudil zálohu na vakcíny proti žloutence. V době jejich nedostatku slíbil, že je zajistí. Peníze ani vakcíny jsem už neviděla,“ řekla Maťhová. Tím se také na podvodníka vše provalilo. Jeden telefonát do pražské Thomayerovy nemocnice ujistil ředitelku, že údajného lékaře v evidenci nemají.

Policisté si na falešného doktora posvítili a zjistili, že nemá diplom. „Nyní je podezřelý z trestného činu poškozování cizích práv a podvodu. Za to mu hrozí až dva roky vězení,“ dodala policistka Lenka Pavlová. Muž není zřejmě žádným amatérem v podobných nekalých praktikách. Podle policie měl totiž v minulosti na svědomí i krádeže.