Tragédie, které se hodinu před půlnocí odehrála vPříbrami na schodišti do bowling baru, vyvrcholila odva dny později, když pobodaný mladík vnemocnici zemřel. Zranění zad a stehna se ukázalo být nad síly lékařů, ačkoli Kučerovi kamarádi přivolali odbornou pomoc bezprostředně po potyčce. Podle státního zástupce Tomáše Milce ale ani vysoce specializovaná péče nemohla pobodaného mladíka zachránit. „Došlo kpřetnutí tepny a žíly smasivním únikem krve a kproražení tlustého střeva,“ tlumočil Milec stanovisko lékařů.


Osudnému napadení předcházel konflikt v bowling baru a následně před restaurací Na Chmelnici, která se nachází pod ním. Parta mladíků, kteří vystupují jako příznivci neonacismu, tam hajlovala. Chování této skupinky, jejíž součástí byl iFous, se nelíbilo dalším mladýmlidem. Došlo nejen ke slovní přestřelce, ale před restaurací dokonce Martin L.– jeden znácků– mával plynovou pistolí. Ao chvilku později Fous vytáhl repliku útočného nože americké armády sosmnácticen­timetrovou čepelí…


Vraždu, jejíž pohnutky jsou očividně poznamenány obdivem knacismu, Fous přiznává. Byť tvrdí, že šlo o „obyčejný“ konflikt dvou frakcí skinheadů bez jakéhokoli ideologického podtextu. „Já kžádnému hnutí nepatřím– mám ale kamarády neonacisty,“ snažil se nepříliš přesvědčivě vysvětlit, že ho dohromady stěmito lidmi svedl kamarád Tomáš L. – a především zájem oarmádu a vojenskou historii. Pravdou ale je, že přímo před objektivem bezpečnostní kamery smrtelně zranil Jana Kučeru, který se aktivně hlásil khnutí antifašisticky orientovaných skinheadů S.H.A.R.P. „Vyřítil se na mě za strany a dal mi dvě rány na hlavu. Jednu jsem dostal do levého spánku, úder, který mířil na obličej, jsem vykryl. Pak jsme šli ksobě– a víc si nepamatuji. Jen to, že když jsem odcházel, ucítil jsem teplo naruce. Viděl jsem krev– a od krve byl inůž, který jsem předtím vytáhl zpochvy, abych postrašil útočníky. Že jsem ho bodnul jsem ale necítil,“ popsal Fous osudný konflikt. Pak se vydal rvačku ohlásit na policii – a cestou zabijácký nůž i sopaskem vyhodil do popelnice. Dostavil se silně rozrušený stím, že vrestauraci Na Chmelnici se to pořádně pere – ať tam policie jede a vezme ssebou posily, zaznamenal tehdy dozorčí obvodního oddělení.


Okolnosti činu bude trestní senát Evy Miláčkové posuzovat za přispění výpovědí svědků a znalců ivdalších dnech. Rozsudek by mohl padnout vpátek, spíše ale nebude dřív než v pondělí. Při rozhodování ovýši trestu soud nepochybně přihlédne kfaktu, že obžalovaný neprojevil sebemenší náznak lítosti. Přitíží mu také fakt, že vdobě vraždy byl vpodmínce za spáchání loupeže– vuniformě sovětské armády zdruhé světové války a svojenskou šavlí vruce okradl loni 30.března vPříbrami-Březových Horách 57letou ženu. „Ktomu se nebudu vyjadřovat,“ konstatoval Fous. „Ten čin jsem nespáchal; pouze jsem to na sebe vzal, aby někdo jiný neměl problém,“ prohlásil ve středu usoudu. Vosudné chvíli sním byl kamarád Tomáš L. – právě ten, který ho přivedl mezi příbramské neonacisty…


Kromě dlouhého vězení může Fous očekávat také značné výdaje. Rodiče zavražděného mladíka nárokují 480000 Kč jako kompenzaci za ztrátu syna, Zdravotní pojišťovna Ministerstva vnitra ČR nárokuje 676410 Kč za poskytnutou zdravotní péči.


Nejsem nácek, tvrdí muž sblesky SS na ruce


Sextrémismem nemám ni společného, tvrdí Jiří Fous, který vlednu při rvačce znepřátelených frakcí skinheadů vPříbrami zabil protivníka. „Já se zastávám pouze militarismu – tedy armády. Rasismus u mě nehraje žádnou roli. Měl jsem problémy sRomama – a měl jsem problémy i s bílejma. A nacista ani fašista ani nemůžu být; vždyť jsem taky trochu tmavší pleti, tak to ani rasově najde,“ vypráví o svém zaměření.
Co chvíli zopakuje, že mu učarovala armáda. Chodíval oblékaný do nejrůznějších uniforem či jejich součástí, kdysi byl členem klubu vojenské historie. Dokonce si doma zatřel okno barvou a ponechal jen malý průzor, který mu připomínal pozorovatelnu důstojnického štábu Československé lidové armády při ostrých střelbách! Jeho pokoj ovšem vypadal spíše jako slušně zásobený sklad army shopu – promíchaný s muzeem nacistických relikvií.
Postupně se totiž jeho zájem soustředil hlavně na okouzlení bojovými jednotkami hitlerovské Třetí říše. „Německá armáda byla elitním vojskem své doby. Měla velice dobrou bojovou techniku, skvělý výcvik, morálku na dobré úrovni,“ vypráví se svítícíma očima. Dospěl tak daleko, že si na levé předloktí vyškrábal žiletkou symbol SS. „Byly to elitní gardy té německé armády,“ připomíná.


Hákovým křížem si zase vyzdobil sponu opasku, který měl na sobě právě ve chvíli, kdy vraždil. I vtomto případě ale odmítá, že by šlo o propagaci nacismu. „Měla tam být orlice shákovým křížem, ale ta orlice by se strašně blbě škrabala, tak jsem hřebíkem vyryl pouze hákový kříž,“ tvrdil Fous u soudu se zcela vážnou tváří. A znaky wehrmachtu, jež si našil na límec německé vojenské blůzy, kterou vlednu potřísnil krví antifašistického skinheada? „Ty znázorňují pěchotu pozemního vojska. Není vtom nic fašistického ani rasistického,“ míní.
Fous ovšem připouští, že osudného večera společně skamarády hajloval: „Jednou nebo dvakrát jsem taky zvedl pravici. Vedla mě ktomu atmosféra, která tam byla – více vtu chvíli člověk nepřemýšlí.


Setkání sneonacisticky smýšlejícími kamarády, které vyvrcholilo vraždou, bylo přitom vlastně plánovací schůzkou. Kumpáni se domlouvali, jak nazítří pojedou na neonacistický sraz. „Pro mě to měl být první takový pochod; chtěl jsem si vyzkoušet, jaké to je. Nikdy jsem na podobné akci nebyl,“ vysvětloval soudu obžalovaný. Přesto trvá na tom, že není nácek: „Ideologie, pokud to nesahá do armády, mě nezajímá. Jaké má kdo názory, jaké je jeho vyznání – to jde kolem mě!“


§ 219 odst. 1., 2. g) trestního zákona
Kdo jiného úmyslně usmrtí, bude potrestán odnětím svobody na deset až patnáct let. Odnětím svobody na dvanáct až patnáct let nebo výjimečným trestem bude pachatel potrestán, spáchá-li tento čin na jiném pro jeho rasu, příslušnost ketnické skupině, národnost, politické přesvědčení, vyznání nebo proto, že je bez vyznání.