„V této věci je zřízen společný vyšetřovací tým se slovenskými policisty,“ poznamenal Ibehej. „Na případu se intenzívně podíleli pracovníci Finančně analytického úřadu a Finanční správy ČR,“ uvedl dále s tím, že takzvaná realizace případu se stala výsledkem práce týmu s účastí nejen kriminalistů, které pracuje metodou Daňové Kobry.

Kauza souvisí s činností personálních agentur dodávajících pracovníky, převážně cizince, výrobním podnikům. „Aby se vlastníci těchto agentur vyhnuli odvodu daní, měli vytvořit rozsáhlou skupinu společností (které skrytě ovládali) a do nich měli dosadit nastrčené osoby. Prostřednictvím obchodních společností měly být vytvářeny fiktivní faktury, které měly být vkládány do účetnictví personálních agentur s cílem neodvádět státu DPH a daň z příjmů,“ shrnul Ibehej podstatu odhalených účetních čachrů, jež podle zjištění policejních detektivů trvaly delší dobu.

| Video: Youtube

Kriminalisté, kteří způsobenou škodu vyčíslili na více než 180 milionů korun, dospěli k závěru, že organizace měla několikastupňovou organizační strukturu – což zajistilo, že takzvaní pěšáci ani neznali skutečné organizátory trestné činnosti. Policisté v té souvislosti hovoří o organizované zločinecké skupině.

Když před týdnem spadla klec, šly do akce mimo jiné zásahové jednotky středočeské a jihomoravské policie, stejně jako speciální pořádková jednotka pražského policejního ředitelství. A jen za Národní centrálu proti organizovanému zločinu se do operace s krycím označením Prizma zapojilo přes dvě stě policistů.

Výsledkem bylo zadržení 23 osob, z nichž pět následně putovalo do vazby; došlo i na tři desítky domovních prohlídek. Při nich policisté mimo jiné našli 44 milionů korun v hotovosti. Celkově policie jako předpokládaný výnos z trestné činnosti zajistila majetek v předpokládané hodnotě kolem 120 milionů korun – a to jak na českém území, tak i v zahraničí.