Plakáty s vulgárnímiči protižidovskými symboly se celý měsíc objevovaly na vratech domu senátora Jaromíra Volného. Podobné nápisy někdo vylepoval i na dveře nebo do výloh dalším sedmi lidem z Příbrami.
„Asi po měsíci mi došla trpělivost a podal jsem trestní oznámení,“ řekl Deníku senátor Jaromír Volný.
„Nevím, co koho vedlo k tomu, že například psal na plakáty nápis židovská svině. Nejsem přitom židovského původu,“ říká senátor s tím, že ostatní výrazyjsou nepublikovatelné.
Policie se pustila do pátrání a podařilo se jí dopadnout šestatřicetiletého muže z Příbrami. „Ten od poloviny února do konce března vylepoval po Příbrami nepravdivé informace o veřejně známých osobách.
„Papírové lístky s vulgárními nápisy a nadávkami, mnohdy i s rasovým podtextem lepil na vrata obydlí, vývěsní skříňky, skla výlohy, informační cedule,“ informovala mluvčí policie Lenka Pavlová. „Muž byl díky rychlému zásahu kolegů 6. dubna obviněn z trestných činů hanobení národa, etnické skupiny, rasy a přesvědčení, výtržnictví, pomluvy a poškozování cizí věci,“ doplnila mluvčí. Pachateli v takovém případě hrozí až dva roky vězení.
Podle JaromíraVolného má dotyčný muž přehled o společenském i politickém dění a to nejenom ve městě.
„Plakáty se u mě začaly objevovat okamžitě po volbě prezidenta. Pachatel psal urážky fixem úhledným písmem bez jediné gramatické chyby. Zná lidi, kteří podnikají nebo zastávají nějaké funkce. Dokázal je například poznat na fotkách ze společenských akcí a pak pod snímky vylepoval hanlivé výroky. Plakáty lepil páskou na koberce a já je každý týden pracně po půl hodiny musel strhávat,“ dodal senátor Volný.
Urážlivé výroky se objevovaly například i ve dveřích nebo výlohách holičství či prodejny pečiva.