Neznámý pachatel podvedl dvaasedmdesátiletou ženu v Rožmitále. Podvodník ji navštívilv jejím domě a chtěl po ní 15 tisíc korun. „Ženě řekl, že ho poslal její syn, aby mu pro něho dala peníze na opravu auta. Stařenka mu bohužel na otřelý způsob naletěla a peníze mu dala,“ uvedla k tomu příbramská policejní mluvčí Lenka Pavlová. Že ji neznámý muž podvedl záhy zjistila, ale pachatel už byl i s penězi pryč. „Podle výpovědi se jednalo o muže ve věku od 30 do 40 let, menší zavalité postavy, vysokého do 170 centimetrů, snědší pleti. Pod nosem měl knír a hovořil špatně česky. Na sobě měl světlou bundu s kapucí a světle modré monterky,“ uvedla mluvčí.
Okrádání starých lidí není bohužel ojedinělým jevem. Podvodníci si vymýšlejí nejrůznější fígle, jak snadno a rychle přijít k penězům. Vydávají se za zaměstnance energetických nebo vodohospodářských společností nebo za podomní prodejce, aby se dostali do bytů. Často chodí ve dvojicích, kdy jeden z nich se důvěřivé lidi snaží zabavit, zatímco druhý hledá peníze.
Ohroženi jsou především starší lidé. Jsou více důvěřiví a navíc se pachatelé spoléhají na jejich menší možnost se v případě potřeby bránit. Případů každým rokem přibývá, třebaže policie na tyto problémy upozorňuje.
„Vzhledem k množícím se případům pořádáme besedy pro seniory. Tam se dozvědí, jak uchránit svoje peníze anebo jak se mají chovat v případě, že jsou okradeni nebo napadení,“ doplnila Monika Schindlová s příbramské policie. Ta se svojí kolegyní Lenkou Pavlovou také seniorům na podobných přednáškách radí, aby si lidé dávali pozor na podomní prodejce, kteří nabízejí zdánlivě levné zboží. „Důležité je nedůvěřovat cizím lidem a neotvírat jim dveře,“ opakuje Monika Schindlová na každé besedě s důchodci.