„Ve čtvrtek odpoledne přišla za důchodkyní neznámá žena. Tvrdila, že nese přeplatek z daní,“ řekla policistka Monika Schindlová. Pak podvodnice použila další osvědčený trik, když důchodkyni řekla, že nemá přesnou částku. Když se nešťastná žena odebrala dovnitř do domu rozměnit bankovku, podvodnice využila její nepozornosti a sebrala z domu 12 tisíc korun. Podle popisu byla podvodnice blondýna snědé pleti a silnější postavy. Z místa odjela vozidlem tmavé barvy.

Šance na dopadení podobných pachatelů přitom bývá mizivá. „Podvodnicí si vybírají oběti z řad starších lidí nejenom z důvodu, že s ohledem k jejich stáří se jim případně nebudou tolik bránit, ale také kvůli tomu, že ve většině případů nedokáží poskytnout popis pachatele, který by vedl k jeho dopadení,“ doplnila policistka s tím, že seniorům například v domovech důchodců radí, jak se mají v podobných případech chovat.

Policie také šetří podobný případ, který se stal v srpnu na Dobříšsku. Neznámá žena tam vylákala z domu devětaosmdesátiletou důchodkyni, aby jí poskytla toaletní potřeby.

Seniorka se nechala oklamat a v nestřeženém okamžiku do domu nenápadně vnikla další podvodnice, která se dostala až do ložnice. Ze skříně sebrala zlatý řetízek s medailonkem Madonky. Potom vyskočila oknem ven a obě zlodějky utekly. „Odjely pak v Renaultu 19 šedé barvy, ve kterém čekala další žena a muž. Důchodkyně přišla o věc za 4000 korun,“ připomněla policistka Lenka Pavlová.

Ne každý je ale tak důvěřivý. Příbramský důchodce Alois Spilka prý už má s podvodníky své zkušenosti. Nikdy je ale nenechal zajít příliš daleko. Často u něj zvoní lidé s nabídkami různých služeb. „Říká se, že my důchodci naletíme. Já tedy takový nejsem. Naposledy například přišli dva pánové a vyloženě mi nutili nářadí a hned mluvili o penězích. Já přece už nic nepotřebuju. Mám na dveřích řetízek a nepouštím dovnitř nikoho neznámého,“ řekl Alois Spilka, který tím potvrdil, že podvodníci se neobjevují až tak řídce.