Byl na něj vydaný příkaz k dodání do výkonu trestu odnětí svobody za předchozí majetkovou trestnou činnost. V minulosti byl za podvody již odsouzen. „Podezřelého muže se policistům podařilo před několika dny vypátrat a dodat do výkonu trestu odnětí svobody,“ uvedla příbramská policejní mluvčí Monika Schindlová.

K prvnímu případu podvodného jednání došlo u loni v prosinci. Podezřelý muž prostřednictvím inzerátů nabízel nebankovní půjčky peněz nebo reagoval na poptávku podobného charakteru. Se zájemci komunikoval prostřednictvím telefonu, kdy se pokaždé vydával za někoho jiného.

Po poškozených požadoval jako poplatek za zprostředkování půjčky částku nejprve 900 korun. Poté co ji obdržel na účet, opět kontaktoval poškozené s tím, že poplatek byl navýšen na částku 1500 a žádal o zaslání ještě 600 korun.

„Následně kontaktoval poškozené s tím, že se omlouvá, ale že částka 1500 korun musí být na účet připsána v celku, tudíž poškození musí poslat peníze znova s tím, že jim první platbu odečte z následné půjčky,“ popisuje podvodníkovo jednání mluvčí.

Pokud některý z poškozených uvedl, že už žádné peníze nemá, řekl mu, že peníze pošle ze svého na jeho účet, ty však přeposílal z účtu dalšího poškozeného, kterému sdělil, aby poplatek poslal na účet, který je však účtem předchozího poškozeného. Tímto způsobem připravil poškozené o částku dosahující bezmála 415 tisíc korun.

„Kriminalistům se podařilo zjistit, že si muž peníze nechával posílat na pobočky pošty a to prostřednictvím anonymních účtu. Jako další způsob volil výběr z účtů v sazkových kancelářích, kde oslovoval některé z hostů, většinou cizince, kterého požádal, zda si na jeho účet může nechat poslat peníze od svého kamaráda,“ dodala Monika Schindlová. Po souhlasu nic netušících „bílých koní“ peníze vybral.

Kriminalisté v současné době pátrají po případných dalších poškozených, kterých by mohlo být daleko více, a kteří třeba stále ještě čekají, na slíbenou půjčku. Zároveň varují každého, kdo se rozhodne využít nabídku nebankovních půjček, aby si vždy předem ověřil věrohodnost toho, kdo jim peníze nabízí.