Hledání 59-letého muže nezvěstného již od 1. ledna dal nález auta nový směr. Do té doby policisté pátrali standardním způsobem – prověřovali známé kontakty a lokality, kde se muž dříve vyskytoval. Jisté indicie zde byly – Jana Rösslerová z ředitelství pražské policie již na počátku ledna naznačila, že policisté mají představu o tom, kde hledat. „Podle kriminalistů by se mohl pohřešovaný zdržovat v lokalitě Prahy 10, rovněž by však mohl navštěvovat různé herny na různých částech Prahy. Není ale vyloučeno, že odjel mimo Prahu, jak už učinil v minulosti. Na Benešovsko dojížděl na rodinnou chalupu – a jednou dokonce odešel nečekaně z domova; nalezen pak byl u přehrady za Prahou," konstatovala Rösslerová již 3. ledna. Tehdy také naznačila, že za mužovým odchodem by mohly stát možné finanční problémy spojené s jeho firmou.

Protože pohřešovaný neměl u sebe mobil, nepodařilo se blíže zaměřit oblast, kam je třeba směrovat pátrání. Až nález auta se zdál, že může něco napovídat o místě výskytu pohřešovaného – a případně i o jeho osudu. Policisté začali detailně prohledávat břehy – výsledkem ale bylo jedno velké Nic. Poznatky, které by pátrání posunuly, nepřinesl ani vzlet vrtulníku s termovizí. „Jestliže bylo dosavadní hledání negativní, přenesli jsme pátrání pod vodní hladinu," řekla Deníku Zatloukalová. S tím, že rozlehlou zájmovou oblast pátrači rozdělili na pět sektorů. S plánem prohledat tři z nich během úterka – a případně pokračovat ještě ve středu.

Navzdory oblevě, kdy se teplota vzduchu vyšplhala až na pět stupňů, bylo na místě zásahu psí počasí. Déšť, sychravo – a voda mající jen dva stupně. Naštěstí hasiči vystavěli stan, který účastníkům pátrací akce poskytl přijatelné zázemí.

Zásah je výjimečný svým rozsahem, kdy se vhledem k velikosti propátrávaného území zapojilo velké množství potápěčů. A mimořádný je i tím, že vedle běžných potápěčů se standardním výcvikem se akce účastní i příslušníci specializovaného policejního oddílu z odboru speciálních činností, zaměřeného na cílené vyhledávání ve velkých hloubkách. Pro tyhle chlapy z Brna a Frýdku-Místku není problém sestup i desítky metrů pod hladinou. Však to zde také uplatní! V propátrávaném koridoru dosahuje hloubka přehrady 40 – 45 metrů.

Tito experti nejsou na Slapech poprvé. Před časem cvičili právě u zdejší hráze – a to v rámci přípravy na zásahy podobného typu, do jakého nyní vyrazili naostro. Okolí hráze si tehdy vybrali proto, aby si vyzkoušeli práci přímo v místech, kde je čas od času zapotřebí hledat sebevrahy. Proslavili se ale třeba i při zahraniční misi, kdy se v Bosně podíleli na hledání min v řece Sávě.