Nemluvíme však o srážce s autem nebo o pádu z kola, ale o nebezpečí v podobě otevřených kanálů, ze kterých zloději ukradli poklopy, aby si poté ve sběrnách za odevzdaný kov přilepšili.

„Tenhle rok se to u nás stalo už nejméně potřetí. Nepochopím, jak je možné, že někdo poklopy ukradne a sběrna mu je přijme bez jakýchkoliv následků. Přitom téměř za každé kilo odevzdávané mědi po vás chtějí papíry a v těchto případech asi nic,“ uvedl rozzlobený Josef Hála, starosta městyse Jince, které se o víkendu staly jedním z terčů zlodějů kanalizačních poklopů.

Potvrdila to policejní mluvčí Lenka Pavlová. „Od soboty do pondělí se ztratily kanalizační poklopy hned ve třech obcích. V Trhových Dušnikách dva, stejně tak v Hluboši a v Jincích tři. Všechny v celkové hodnotě zhruba pětatřicet tisíc korun,“ uvedla mluvčí policie.

Ani v Trhových Dušnikách zřejmě zloději neloupili poprvé. „Jako starosta nejsem ve funkci dlouho, ale myslím, že to není poprvé, kdy se v naší obci podobný případ stal. Samozřejmě se jedná zřejmě o nárazovou akci. Odkryté kanály jsme zajistili značkami. Momentálně už máme jeden z nich opět zakrytý a druhý sháníme,“ sdělil Deníku starosta Trhových Dušnik Milan Smíšek.

Pokud nejsou obce proti tomuto nešvaru pojištěné, veškerou způsobenou škodu musí pochopitelně zaplatit ze svého rozpočtu. Ovšem odstraňování
následků řeší zástupci obcí podobným způsobem.

„Nezbývá nám nic jiného, než otevřené kanály zadeklovat a shánět nové poklopy. Navíc všechny poklopy nejsou stejné, takže to chvíli trvá a obyvatelům i přes výstražná opatření hrozí jisté nebezpečí. Pokud je to jenom trochu možné, snažíme se nahrazovat kovové poklopy gumovými. Divím se ale, že nikdo neřeší sběrné suroviny,“ doplnil Josef Hála.