Vzhledem k nepřístupnosti některých míst vypomáhali na místě sedlčanským kolegům i policisté z obvodního oddělení Příbram-venkov, kteří mají k dispozici čtyřkolky a terénní vozidla. Díky tomu se podařilo za uplynulý víkend zkontrolovat několik desítek objektů.

Na problematiku vykrádání domů, bytů nebo rekreačních obydlí se zaměřuje také nově vzniklý preventivní projekt s názvem „Zabezpečte se, chraňte majetek sobě i svým sousedům“, který představuje souhrn opatření, jak tomuto efektivně předejít. „Jeho cílem je informovat veřejnost o všech možnostech a způsobech zabezpečení prostřednictvím mechanických zábranných a zámkových systémů v kombinaci i s elektronickou ochranou,“ přibližuje hlavní cíle projektu policejní mluvčí Monika Schindlová.

Nabízí návod, jak správně postupovat a čeho se vyvarovat při výběru zabezpečovacích komponent, zdůrazňuje důležitost certifikace výrobků a služeb. Certifikované produkty významným způsobem snižují riziko jejich překonání a odrazují nenechavce od vloupání do obydlí. Hlavním nástrojem projektu je mobilní aplikace „Zabezpečte se“ se základními informacemi a návody na zabezpečení majetku, k dispozici je na Google Play nebo v App Store.

„Dalším cílem projektu je vzbudit u majitelů objektů zodpovědnost k vlastnímu majetku, zájem o jeho zabezpečení, ale klade také důraz na větší všímavost vůči svému okolí, případný pohyb podezřelých osob a vozidel je třeba nahlásit na bezplatnou linku 158,“ dodává policejní mluvčí.

Policie připomíná, že zloději si vybírají především odlehlá a špatně zabezpečená obydlí. „Jejich pozornost upoutají i chalupy, ke kterým se dá dobře zajet autem, aby se s lupem tolik nenadřeli. Pachatelé většinou vypáčí dveře či okna, nebo je rozbíjejí. Jsou schopni najít také uschované klíče nebo si všimnout nedovřených oken,“ upozorňuje Monika Schindlová s tím, že pak kradou a odnáší vše, na co přijdou, většinou nářadí, jídlo, pití, jízdní kola, elektroniku a podobně.

„Pro případ vloupání je dobré pořídit si fotodokumentaci cenných věcí a poznamenat si výrobní čísla elektronických přístrojů. Cennější věci je lepší nenechávat vůbec přes zimu v objektech,“ uzavírá příbramská policejní mluvčí.