„Bylo zahájeno trestní stíhání kvůli zločinu braní rukojmí, za což v případě odsouzení hrozí pět až 12 let. Dále dáme podnět státnímu zástupci k vydání návrhu na vzetí obviněného do vazby,” řekl serveru Novinky.cz mluvčí středočeské policie Pavel Truxa.

V neděli by měl příbramský soud rozhodovat o tom, zda na obviněného uvalí vazbu. „Na případu se dnes dále pracuje, vyslýchají se další svědci i lidé z okolí zadrženého muže,“ doplnil policejní mluvčí.

Ozbrojený muž přepadl v pátek odpoledne příbramskou pobočku UniCredit Bank. V budově na centrálním náměstí držel devět rukojmí - dva zaměstnance banky a sedm klientů, jednu ženu propustil ještě před příjezdem zásahové jednotky.

"Policejní odborník s mužem vyjednával do pěti hodin odpoledne, ale protože pachatel přestával komunikovat, vyjednávání již neplnilo svůj účel a s ohledem na ochranu života a zdraví rukojmí bylo rozhodnuto o policejním zásahu," uvedla policejní mluvčí Monika Schindlová.

Dvě minuty po páté hodině odpolední, po necelých třech hodinách, tak do banky vnikli příslušníci Útvaru rychlého nasazení (URNA). Muže, který měl u sebe funkční krátkou střelnou zbraň, zadrželi. Rukojmí jsou v pořádku. "Pachatel vyvázl ze zásahu s drobnými řeznými rankami od zásahové výbušky, doplnila Schindlová.

Muž podle dřívějších informací policie celou akci podnikl kvůli tomu, že chtěl podat trestní oznámení prostřednictvím médií. Banku si údajně vybral náhodně. Při vstupu do pobočky podle kriminalistů jednou vystřelil do stropu. V minulosti se už dopustil drobné trestné činnosti.