Jak podotkla, v silách policie určitě není chránit každé obydlí, i když policisté provádí namátkové kontroly v rekreačních oblastech.

„Je vhodné ale připomenout, že každý sám může přispět k tomu, aby svůj majetek lépe zabezpečil, používat např. bezpečností uzamykací systémy - odolné proti vrtání, násilnému vylomení cylindrické vložky - bezpečnostní kování, bezpečnostní dveře a zárubně (zabrání vyražení dveří), přídavné závory na dveře, okenice či mříže, bezpečnostní fólie (zamezí prohození předmětů, zpomalují dokonce i šíření požáru), bezpečnostní skla,“ vysvětlila.

Na Jílovsku už se policisté v rámci preventivní činnosti zaměřili i na obhlídku toho, jak jsou rekreační objekty zajištěny.
Vylidňování chatových osad může lákat zloděje

Jde vlastně o prostředky, které ztěžují vniknutí do obydlí. Dále je možné použít technickou ochranu, reprezentují ji elektronická zařízení, kamerové monitorovací systémy, lokální signalizace akustická či optická, detektory pohybu, systémy s dálkovou signalizací neboli telefonní hlásiče. Cennější věci rozhodně nechce nechávat přes zimu v objektech.

Na vykrádání obydlí se zaměřuje preventivní projekt s názvem Zabezpečte se, chraňte majetek sobě i svým sousedům. „Ten představuje souhrn opatření při ochraně domů, bytů a rekreačních objektů. Jeho cílem je informovat veřejnost o všech možnostech a způsobech zabezpečení prostřednictvím mechanických zábranných a zámkových systémů v kombinaci i s elektronickou ochranou,“ uvedla Monika Schindlová.

Nabízí návod, jak správně postupovat a čeho se vyvarovat při výběru zabezpečovacích komponent, zdůrazňuje důležitost certifikace výrobků a služeb. Certifikované produkty významným způsobem snižují riziko jejich překonání a odrazují nenechavce od vniknutí do obydlí. Hlavním nástrojem projektu je mobilní aplikace „Zabezpečte se“ se základními informacemi a návody na zabezpečení majetku, k dispozici je na Google Play nebo v App Store.

Dům čp. 5 v obci Krámy, v němž v noci na pátek 7. února 2020 syn zavraždil svého otce.
Za ubodání otce v kotelně po hádce vynesl soud desetiletý rozsudek

„Dalším cílem projektu je vzbudit u majitelů objektů zodpovědnost k vlastnímu majetku, zájem o jeho zabezpečení, ale klade také důraz na větší všímavost vůči svému okolí, případný pohyb podezřelých osob a vozidel je třeba nahlásit na bezplatnou linku 158,“ uvedla tisková mluvčí.

Podle zkušeností policistů pachatelé většinou vypáčí dveře či okna, nebo je rozbíjejí. Jsou schopni najít také uschované klíče nebo si všimnout nedovřených oken. Kradou a odnáší vše, na co přijdou, většinou různé nářadí, jídlo, pití, jízdní kola, elektroniku apod.