Většinou kradl v Příbrami, párkrát ale zavítal i do jižních Čech. Celkem způsobil škodu, která dosahovala téměř 200 tisíc korun.

„Ve dvou drogériích zcizil osmadvacetiletý muž celkem sedmačtyřicet parfémů, které si schoval do batohu a prošel přes pokladní zónu bez zaplacení. Jinde odcizil tři notebooky, telefon, Xbox a tři pánské tašky, zboží uschovával pod oblečení,“ popsala policejní mluvčí Monika Schindlová.

Dodala, že do jedné prodejny dokonce vnikl pootevřenou roletou a vzal zde peněženku se čtyřmi platebními kartami. Z těch se potom pokusil o celkem čtrnáct výběrů hotovosti. Z automobilů ukradl dva notebooky, telefon, tablet, kabelku, peněženky, peníze a platební karty.

„Je nutné upozornit veřejnost, aby nenechávali na viditelných místech ve vozech žádné věci, na zloděje to působí jako magnet. Krádeže věcí z aut jsou na Příbramsku druhou nejčastější trestnou činností,“ podotkla mluvčí.

U některých případů měl muž i komplice. Byla jím podle policie o rok starší žena, která mu ve dvou obchodech pomáhala. Jejím úkolem bylo odvézt pozornost prodavaček nebo ho krýt, aby mohl odstranit zabezpečení zboží. Navíc u sebe schovala nějaké věci, které její známý předtím odcizil z vozidla. „Byla si vědoma, že platební karty a doklady pocházejí z trestné činnosti. Oba kradené zboží následně prodávali, aby si za to mohli kupovat jídlo, drogy nebo platit ubytování,“ doplnila Schindlová.

Kriminalisté muži sdělili 12. února obvinění z trestného činu krádeže, poškození cizí věci a neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku, nyní mu hrozí až pět let pobytu za mřížemi. Podali také podnět k jeho vzetí do vazby. Žena je stíhána pro přečin krádeže, legalizace výnosů z trestné činnosti a neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku, za což hrozí i čtyřleté vězení.