Na začátku celého případu byly tři velké razie přímo ve věznici. „V tomto případě uvízlo v síti celkem 22 osob ve věku 21 až 63 let, z toho je 12 vězňů a ostatní jsou jejich příbuzní, kamarádi a známí. Navíc šlo nyní kromě léčiv také o pašování pervitinu a marihuany. Při šesti domovních prohlídkách, které se uskutečnily zejména na Příbramsku, nalezli příslušníci policie dokonce varnu, dále léky, konopí a injekční stříkačky," popsala výsledky posledního zátahu policejní mluvčí Monika Schindlová s tím, že při předchozích dvou zátazích v únoru a dubnu 2017 to bylo 17 a 21 lidí.

Celá síť měla fungovat tak, že organizátoři z řad vězňů úkolovali ostatní členy skupiny, kdy osoby na svobodě nelegálně obstarávaly návykové látky, které pak z větší části předávaly odsouzeným na venkovním pracovišti. Ti je poté skrytě pronášeli, například v tělních dutinách, za zdi vězení. Drogy užili pro vlastní potřebu nebo je distribuovali mezi ostatní vězně, z prodeje měli peníze nebo je měnili za tabák a kávu. Z výslechů před soudem vyplynulo, že takovým místem byla příbramská pekárna. „Využívali toho, že tam nebyli střeženi a docházelo tam k předávání drog," potvrdil pro ČTK soudce Miroslav Boudník. Obžalovaným hrozí až desetileté tresty.

Nicméně boj s pašováním drog za zdi vězení je podle odborníků bojem s větrnými mlýny. „Zkoušejí to vlastně neustále a každou chvíli se stane, že se nám podaří nějakou takovou zásilku zadržet,“ konstatoval zástupce ředitele příbramské věznice Petr Červený. Před soud se už v minulosti dostal případ lidí, kteří drogy vězňům předávali při návštěvách nebo je přehazovali přes plot věznice v ponožce ovinuté lepicí páskou.