„V uplynulých dnech došlo ke zneužití jména Oblastní nemocnice Příbram a také jména jedné z jejích zaměstnankyň. Lidem byly jménem nemocnice zasílány e-maily s údajným výsledkem jejich testu na onemocnění covid-19,“ popsala nemocnice typ útoku.

„E-maily se tváří jako odeslané z nemocnice a adresáta se snaží nalákat ke kliknutí na falešný odkaz s výsledky testu. Rád bych všechny upozornil, aby na odkazy neklikali, riskují tím zavlečení škodlivého softwaru na své přístroje a s tím spojené nepříjemnosti v podobně ztráty dat nebo citlivých informací. Testovací laboratoře výsledky testů vždy posílají SMS zprávou, nikdy je nebudou schovávat pod jakýkoliv odkaz,“ řekl expert na kyberbezpečnost Karel Obluk.

Jeden ze dvou mobilních odběrových týmů hasičů, které v Jihomoravském kraji vyjíždějí domů k lidem s podezřením na koronavirus
Nových případů ve středu ubylo. Prudce stoupá počet hospitalizovaných pacientů

Podle něj se opakuje situace jako na jaře, kdy se internetoví podvodníci snažili zneužít situaci k vlastnímu prospěchu. „V těchto krizových dnech se dalo očekávat, že internetoví podvodníci a hackeři se opět budou snažit situace využít. Množí se například případy podvodných e-mailů, které se snaží vzbudit dojem reálné komunikace o testování na přítomnost koronaviru v těle.,“ sdělil.

Jeho slova potvrzuje fakt, že příbramská nemocnice nebyla jediná. Hackeři například zneužili i Všeobecnou fakultní nemocnici v Praze.

„Hrozba byla eliminována ve spolupráci s Národním úřadem pro kybernetickou a informační bezpečnost. Chceme pacienty i další veřejnost ubezpečit, že veškerá data příbramské nemocnice jsou v tuto chvíli plně zabezpečena a připomínáme, že nemocnice výsledky testů na covid-19 zasílá pouze formou SMS, nikdy ne ve formě e-mailu,“ uvedlo vedení nemocnice.

Z exploze bytového domu v Tursku 28. října 2020.
V Tursku explodoval v domě plyn. Čtyři lidé byli zraněni, zasahoval i vrtulník

Před popsaným útokem už veřejnost varuje i Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) s tím, že falešné výsledky přicházejí i lidem, kteří na žádnych testech nebyli. „Lidé by se podle NÚKIB měli informovat o tom, jakou formou jim laboratoř výsledek testu sdělí,“ uvedl NÚKIB v tiskové zprávě.

Podvodné e-maily podle NÚKIB obsahují odkaz na šifrovaný soubor. Soubor slouží ke stažení kódu, který útočníkovi následně umožní přístup do zařízení příjemce e-mailu.