Vyšetřování, které začalo v listopadu 2019, předcházely nálezy devatenácti opuštěných psů, zejména fen a štěňat. „V obci Hluboš byli nalezeni tři dospělí psi jorkšírských teriérů, z nichž přežila jedna fena. Dále byly postupně nalézány další feny. V obci Sádek a Žírovy jich bylo šest. Jednalo se o plemeno Jack Russel terier. Nakonec bylo u obce Občov nalezeno deset štěňat plemen Jack Russel terier, ze kterých vykazovalo známky života pouze jediné,“ připomněla mluvčí středočeské policie Vlasta Suchánková sérii smutných nálezů.

Rozjelo se vyšetřování, v němž se ukázalo, že uhynulá štěňata byla usmrcena v důsledku „záměrného lidského jednání“, přičemž patřila k fenám, které byly nalezeny jen několik dní předtím. „S ohledem na krátké časové období mezi jednotlivými nálezy a místy nálezů jednotlivých zvířat vzniklo důvodné podezření, že tato zvířata mohou pocházet z jednoho chovu. Ten byl posléze vytipován a u zbylých jedinců z tohoto chovu byl odebrán genetický materiál,“ doplnila Suchánková.

Podezření se potvrdilo. Policisté zjistili, že majitelé chovu, manželský pár, se prodejem štěňat zabývali dlouhou dobu. „Tito lidé navenek předstírali, že vlastní psi v menším počtu, než ve skutečnosti úřadům uváděli. Zvířat se zbavili tím, že je úmyslně vyhodili na místo daleko od svého bydliště, aniž by se o ně dále zajímali,“ podotkla mluvčí.

Pokud soud uzná manžele vinnými, hrozí jim až pětileté vězení.