I když je chytání ryb načerno klasifikováno jako jakékoliv jiné pytláctví, těchto ilegálních lovců neubývá. Každý rok musí policie a rybáři řešit desítky případů jenom v rámci Středočeského kraje.

Pavel Horáček, jednatel Českého rybářského svazu Středočeského kraje Deníku sdělil, že se pytláci dopouštějí neoprávněného rybolovu jak v rybářských revírech, tak na chovných rybnících. „Pokud je takový člověk zjištěn, v ideálním případě voláme ke spolupráci policii, které je hned předán k šetření. Může skončit s velkou pokutou. Pokud by to byl přestupek způsobený v organizované skupině, tak je to až na soudní jednání,“ konstatoval rybář.

Problém s pytláky mají všude. Potvrdil to i baštýř Blatenské ryby Milan Pojer z Rožmitálu: „Kvůli pytlákům jsme přestali chovat tržní rybu například v Obžeře u Rožmitálu. Pytláci tam vylovili každý rok spousty kaprů. S chovem tržních kaprů jsme tak na tomto rybníku museli skončit a vysazujeme tam kapří plůdek.“

Rybářský svaz prý rozlišuje dvě kategorie porušování předpisů v oblasti rybářství. První je porušení vyhlášky samotnými rybáři. V tomto případě je postup velice jednoduchý. „Rybářská stráž si to s těmito lidmi dokáže vyřídit celkem dobře a v rámci našich interních přestupkových řízení s dotyčnými to jde poměrně lehce,“ řekl Pavel Horáček z Českého rybářského svazu.

Druhá věc je složitější a týká se skutečných pytláků, kteří rybaří bez jakékoliv povolenky. „Zde pravomoci rybářské stráže nejsou největší, přesto se ročně ve Středočeském kraji podaří zadržet několik desítek pytláků. Je to také kvůli tomu, že využíváme spolupráce s policií a někdy s městskými strážníky, na řekách potom s říční policií. Velice se nám osvědčilo využívat spolupráce s policií cizineckou, protože část takto neoprávněně rybařících osob je cizí národnosti,“ poznamenal Pavel Horáček.

Horáček dále uvedl, že na každé policejní služebně visí rozpis, který uvádí ceny jednotlivých ryb. „Možná by se někteří pytláci podivovali, jak drahý může být například půlkilový pstruh potoční, candát nebo štika. To jsou všechno generační ryby. Znamená to, že mohou splnit svou reprodukční povinnost, a tudíž jsou i náležitě oceněny. Kilo může vyjít i na čtyři stovky. Když potom někdo nachytá deset candátů na Orlické přehradě, je přistižen, může to být okamžitě trestný čin, který bude řešit soud,“ upřesnil jednatel Horáček. Podle Pavla Horáčka v pstruhových vodách tak časté případy pytláctví nejsou. Je to tím, že tyto vody jsou náročnější na chytání a žijí tam ostražitější druhy ryb, které mají delší únikovou vzdálenost. Pytláci se tak soustředí na místa s velkou koncentrací ryb, což splňují chovné produkční rybníky. „Například na říčce Litavce by to pytlákům dalo hodně práce. Tam nám větší škodu způsobuje nedodržování manipulačního řádu na vodních elektrárnách a predátoři jako jsou vydry, volavky, kormoráni. Ti zdecimují podstatně více ryb než pytláci,“ dodal Pavel Horáček na závěr.