Upřesnila, že v pátek 18. února dopoledne si hlídka středočeských celníků na 52. kilometru dálnice D1 ve směru na Prahu u Střechova nad Sázavou vyhlédla v rámci běžné kontroly vozidel osobní auto BMW 525D s rumunskou značkou. Podle slov Matějkové zajistili 35 600 nezdaněných cigaret, přičemž únik na spotřební dani vyčíslili na více než 167 tisíc korun.

Rumunský řidič, s nímž ještě v autě cestovali další dva spolujezdci, odpověděl na dotaz celníků, zda vezou alkohol, cigarety či jiné zboží podléhající zákazům či omezení, že nic takového nevezou. V kufru auta však celníci v jednom ze zavazadel našli cigarety s rumunskými tabákovými nálepkami. Poté šofér změnil postoj: cigarety veze i v dalších dvou zavazadlech.

„Po otevření kostkované tašky, která se nacházela za sedadlem řidiče, hlídka skutečně nalezla další cigarety. Řidič hlídce sdělil, že cigarety zakoupil v Rumunsku a veze je do Holandska, kde je přeprodá rumunským přátelům, se kterými tam pracuje,“ konstatovala Matějková.

Celníci pak z auta vyložili celkem 178 kartonů cigaret značek Pall Mall, Davidoff, Vogue, Marlboro, Kent a Dunhill s rumunskými kolky. Ty u nás nestačí: únik na spotřební dani celníci vyčíslili na více než 167 tisíc. „Zboží bylo zajištěno a celníci pokračují v dalším vyšetřování,“ konstatovala Matějková.