Jde totiž o matku holčičky, jíž v příbramské nemocnici začali říkat Andělka – podle toho, že při ní museli stát snad všichni andělé strážní.

Novorozeně totiž loni v polovině března nejen přežilo porod nepoučené prvorodičky bez asistence a následné odložení do tajícího sběhu u odlehlých garáží na okraji Příbrami, ale navíc mělo štěstí i v tom, že je dřív, než podchlazení mohlo způsobit vážnější škody na jeho zdraví, objevil náhodný kolemjdoucí a okamžitě zajistil pomoc.

Mladičká matka, kterou se kriminalistům podařilo vypátrat až v květnu, se sice podle slov předsedkyně senátu Heleny Rudé dopustila hrozného skutku, který je z lidského hlediska stěží pochopitelný – odvolací instance však nenašla důvod vyměřit vyšší trest a tím ztížit obžalované návrat do normálního života. Neshledala totiž pochybení v rozhodování Okresního soudu v Příbrami, který vynesl původní verdikt (přičemž přihlédl k nízkému věku matky, jejímu intelektu, sociálnímu zázemí, v němž sama vyrůstala a také k současné snaze o dcerku pečovat). Pražský senát tak zamítl odvolání státního zástupce Pavla Soukupa, podané bezprostředně po vynesení verdiktu v Příbrami.

Soudkyně nicméně mladé ženě připomněla, aby si naději na úspěšnou resocializaci nepokazila zbytečným opomenutím. Součástí verdiktu o podmíněně odloženém trestu odnětí svobody je totiž také úkol najít si psychologa, s jeho pomocí se učit zvládat stresové situace a touto terapií se připravovat na nové vykročení do života – tentokrát již správnou nohou. Jak Řičicová zdůraznila, nerespektování tohoto ustanovení by mohlo být chápáno jako porušení podmínky a stát se ukazatelem cesty do vězení.

Tomu se však mladá matka chce vyhnout – a zdá se, že to myslí upřímně. „Svého činu velice lituji. Dceru jsem si oblíbila – a nechci ji ztratit,“ svěřila se. Jak během jednání soudu zaznělo, už sedm měsíců pobývá od pondělka do pátku v kojeneckém ústavu, kam byla holčička umístěna – a nejen finančně přispívá na péči, ale o dceru se skutečně stará; na víkendy ji do kojeňáku jezdí vystřídat otec holčičky.

Mohl by následovat další soud

Matce odloženého dítěte (jež své těhotenství celou dobu tajila a po porodu se za situace, kdy se sama téměř cítila být dítětem, ocitla zcela nepřipravena v situaci, kterou neuměla vyřešit) úterní pravomocný verdikt otevřel cestu k podání žádosti o svěření vlastní dcery do své péče. To už by ale bylo věcí případného dalšího soudního jednání. Podle znaleckého posudku psychiatra jde sice o ženu infantilní a nevyzrálou, přesto ale schopnou se o dítě postarat. Prozatím se ovšem nic nemění a holčička zůstává v péči kojeneckého ústavu.