ON-LINE reportáž o koronaviru najdete ZDE

„Ubylo zejména násilných činů, z dvanácti případů na tři, a k poklesu došlo i u majetkové trestné činnosti, z 64 případů na 56,“ uvedla mluvčí příbramské policie Monika Schindlová.

K meziročnímu nárůstu kriminality ve Středočeském kraji došlo na Benešovsku (+10,7%), v Berouně (+7,58%) a na Praze venkov – Západ (+1,46%). Naopak u ostatních územních odborů je patrný meziroční pokles kriminality: Nejvíce klesla na Mělnicku (-18,7%), na Praze venkov Jih s meziročním poklesem 16% či na Příbramsku (-14,9).

Nouzový stav má vliv na snížení kriminality

Významný podíl na poklesu kriminality má bezesporu aktuální stav ve společnosti, kdy se celkově zúžil prostor pro páchání trestné činnosti. Naopak došlo k nárůstu kriminality páchané na internetu jako například podvodné prodeje s ochrannými prostředky. V souvislosti s nouzovým stavem se středočeská policie zabývá i několika případy šíření poplašné zprávy.

K poklesu kriminality mohlo také přispět i přísnější posuzování některých trestných činů v době nouzového stavu. „Ve Středočeském kraji bylo tímto způsobem posuzováno 303 trestných činů krádeží či vloupání do různých objektů, dále jeden trestný čin zpronevěry a 17 případů podvodného jednání. Oproti běžnému stavu, kdy může být pachatel krádeže ohrožen dvouletou trestní sazbu, nyní hrozí pachatelům až osm let za mřížemi,“ připomněla Vlasta Suchánková z oddělení tisku a prevence krajského ředitelství Policie ČR Středočeského kraje.