Příbramský soud klade majiteli firmy LEKO Příbram Jaromíru Smrčinovi a jeho synovi Jaromíru Smrčinovi mladšímu za vinu, že dodávali odběratelům nápoje kontaminované metylalkoholem. Spolu s nimi stanul před soudem i řidič pracující ve firmě, který v úterý jako jediný vypovídal. Na barelech, které rozvážel, podle něj nebylo nic podezřelého. "Mám nadřízené a poslouchám, co mi řeknou," hájil se.

Oba Smrčinové odmítli vypovídat. Smrčina starší v přípravném řízení uvedl, že má firmu s měsíčním obratem 20 milionů korun a nemá nic podobného zapotřebí.

Závadný alkohol se údajně prodával v restauraci v Bohutíně a v prodejně v Příbrami. "Nepřeji to nikomu, ani těm, co to míchali," řekl u soudu o svých zkušenostech jeden ze svědků, který skončil po konzumaci v nemocnici a dodnes má údajně zdravotní problémky. Další dva poškození, který také skončili v péči lékařů, ale prý žádné potíže nemají. Soud odpoledne pokračuje výslechem znalce.

Metanolová aféra začala v září 2012 a vyžádala si pět desítek obětí. Hlavním aktérům, kteří se zpovídají před soudem ve Zlíně, klade obžaloba za vinu 38 mrtvých a dalších 79 intoxikovaných včetně lidí s trvale poškozeným zdravím. Obžaloba postihuje jen období do konce roku 2012. Státní zástupce ji podal na 31 lidí. Deset je souzeno ve Zlíně, zbylé případy se dostaly k jiným soudům v celé zemi včetně příbramského.