Strážci z Agentury ochrany přírody však cestou k místu nálezu v lese prý míjeli s vozem typu pick-up. Policisté proto vyzvali veřejnost ke spolupráci při pátrání. „Pokud někdo z občanů v pátek v době od 16 do 19 hodin zaznamenal v okolí uvedené obce pohyb osob nebo vozidla, ať se neváhá obrátit na příbramské policisty na telefon 724 128 090, nebo může zavolat na tísňovou linku 158,“ sdělila Monika Schindlová.

Policie podle ní případ vyšetřuje s ohledem na hned čtyři paragrafy trestního zákoníku - týrání zvířat, pytláctví, neoprávněné nakládání s chráněnými živočichy a nedovolené nakládání s jedy. Před soudem za tato provinění hrozí až pětileté vězení.

Mrtvoly zvířat 

Kromě orla policisté evidovali mrtvoly dalších patnácti zvířat. Byli mezi nimi krkavci, jestřábi, káně, straka a liška. Jak uvedl server Novinky.cz některá byla krátce po smrti, jiná už v částečném rozkladu. Všechna se nacházela v okruhu do jednoho kilometry od soukromé obory s vysokou zvěří, kde přikrmují i organickými zbytky.

„To, že se jednalo o otravu karbofuranem je více než pravděpodobné. U zobáku orla je i na pořízených fotografiích vidět pěna a stejně tak má pták sevřené drápy. To je pro otravu tímto neurotoxinem typické. Při požití způsobí ochabnutí plic a zvíře umírá prakticky ihned na udušení. Přesnou příčinu úhynu živočichů určí až pitva. Vědět bychom to mohli v řádu dní,“ připomněl Bohumil Fišer z Agentury ochrany přírody. Podle jeho slov se takový případ v Brdech objevil vůbec poprvé.